Hoşgeldiniz  

SANCAKTEPE’NİN RESSAM YILDIZ’I VAR

admin | 06 Şubat 2020 | Genel, Gündem, Manşet A- A+

SANCAKTEPE – Sanatı ve sanatçıyı anlatmak zordur. Sanatçı bazen de anlaşılmaz olur, zaten anlaşılmak için sanat da yapılmaz.
Havanın biraz soğuk olduğu bir gün Oğuz boylarını, Göktürkleri konuşuyoruz Ressam Sabriye Yıldız ile. Cama yağmur taneleri vuruyor, her bir yağmur tanesi sanki sohbetimizin resim olduğunu anlamış gibi camda şekil alırken bir fincan sade kahve eşliğinde sanatı konuştuk.
Sancaktepeli Ressam Sabriye Yıldız 25 Yıldır ilçede oturduğunu söylüyor ve resim sanatına 25 yıl emek vermiş bir sanatçı. Biraz heyecan ve biraz sanatsal coşkusu ile fırçalarından çıkan 25 yıllık resim sanatının öyküsünü anlatıyor. Bilgi ve birikimin tuale yansımasını anlatıyor heyecanla. Dışarda hafif hafif yağan yağmurun cama vurmasını işaret ediyor ve göz yaşlarının resmedilmesi gibi diyor sohbetin arasında.

 

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden mezun olduktan sonra 25 Yıldır resim ile geçen bir hayat. Eğitimini Geleneksel Türk Sanatları Tezhip Minyatürü üzerine tamamlamış olan Sabriye Yıldız “ Mesleğe başladığımda çok büyük hayallerim vardı basamakları atlayarak çıktım zıplayarak iniyorum. Bulunduğunuz çevre, yaşadığınız yörenin sanata bakışı birazda sanatçının şansı oluyor. Eğer sanata önem veriyorlarsa sizin değeriniz yükseliyor yok önem vermiyorlarsa zaten bir anlamı olmuyor.”

Bu güne kadar 16 Kişisel resim sergisi açan Sabriye Yıldız 22 Karma resim sergisine katılmış. En son 2016 yılında Türk Mitolojisi konulu kişisel sergisini açmış olan ressam Sabriye Yıldız, Akrilik, karakalem, sulu boya, kolaj çalışmaları yapıyor. Tablolarda ise Akrilik çalışmalarına önem veriyor.

Sabriye Yıldız “ Para kazanmak gerekiyor hayatınızı devam ettirmek için. Resim öğretmenliğine başladım. Çocuklarla birlikte olmayı seviyorum. Çocukların çok geniş bir hayal dünyaları var. Onlarla birlikte çalışmalar yapmak beni çok mutlu ediyor. Şimdi Teknoloji ve Tasarım öğretmeni olarak devam ediyorum. Öğrencilerim severek tasarım yapıyorlar. İmkanlarımız biraz daha geniş olsa daha güzel işler yapacağız ama imkanlar ölçüsünde çalışabiliyoruz. Tasarım konusunda çocuklar el becerilerini geliştirirken aynı zamanda düşünsel olarak da tasarladıkları objelere renk katıyorlar.” İfadelerinde bulundu.

Doğayı, çiçekleri ve hayvanları çok sevdiği söyleyen Yıldız, “ Doğa ile yaşamak insana hep bir umut verir. Huzur verir. Güneşin sıcaklığı, kuşların sesi, renk renk çiçekler, yemyeşil kırlar, gök yüzüne uzanan ağaçlar, bir deniz kenarı, martılar ve balıklar, bazen yağan yağmur veya yağan lapa lapa kar bunlar hep ilham kaynağı olmuş tarih boyunca sanata sanatçıya bundan sonrada olmaya devam edecektir. Bazen dalar giderim uzaklara ama çok uzaklara , bazen de tarihin uzun koridorlarına dalar giderim.” Dedi.

Bir çok TV, radyo programlarına katılmış, gazete ve dergi haberlerinde çalışmaları ile yer almış olan Ressam Sabriye Yıldız “ Sanatta üretim yok, üretim yapamıyoruz. Belki içinde bulunduğumuz şartlar sanatsal üretimi erteletiyor. Benimde hayallerim var. Sanat için bir şeyler yapmak istiyorum. Hayaller gerçek olmak için vardır. İstanbul konulu bir sergi açmak gibi düşüncem var. Ne zaman biter çalışmalarım bilemiyorum. İstanbul dünya markası bir şehir. Her köşesi ayrı ayrı tarih kokar. Ne hayatlar umut buldu veya umutsuzluk böyle güzel ve anlamlı bir şehrin tuallere yansıyan sergisini yapabilmek bu da benim hayalim.” Şeklinde konuştu.
Sancaktepeli ressam Sabriye Yıldız’a, İstanbul Konulu resim sergisini merakla beklediğimizi söyleyerek başarılar diledik.
Tevfik Erk / İstanbul

402 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
HAVA DURUMU


Yükleniyor...

EN SON HABERLER

© 2017 Sancaktepe Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.