Hoşgeldiniz  

Sancaktepe’nin Eğitim Öğretim kalitesini yükselten okulu

admin | 22 Ekim 2019 | Eğitim, Genel, Manşet A- A+

SANCAKTEPE – Sancaktepe’de bulunan devlet okulları içinde gelişim gösteren ve özel okullarla neredeyse eğitim öğretim konusunda başa baş mücadele eden okullarımız var. Eğitim sevdalısı insanların oluşturduğu sinerji ile başarılı işler ortay çıkıyor. Yapılamaz denen işlerin, kaynak yok diye düşülmesine bile gerek duyulmayan projelerin aslında yapılabildiğini ortaya koyan okullardan biri olan Yenidoğan’da Ayşe Çarmıklı Ortaokulu’ndayız. Okul 1355 öğrenci, 60 öğretmen ve 4 idari personelle ilçede eğitim öğretim dalında hizmet veriyor.

Sancaktepe ilçesinde ekonomik olarak çok rahat olmayan okulda öğretmenlerin hikayelerini dinlemek lazım. Her bir öğretmen, eğitimin şövalyesi gibi bir yandan eğitim öğretim, bir yandan ekonomik zorluklarla mücadele edebilmek ve bir yandan başarıya odaklanmak mücadelesi veriyor.
Okulda yapılanları ve yapılacak olan çalışmaları gördüğünüz zaman, tebrik etmeden geçmek olmak.
Okullarda yaşanan olumsuzları görmek ve eleştirmek nasıl hakkımızsa, güzel çalışmaları gördüğümüzde de alkışlamak gerekir.
Ayşe Çarmıklı Ortaokulu pek öyle parlak bir ismi olmayan okullardan biri, ama sıradan işlerle başlayıp her geçen gün hedef büyüten öğrencilerin gelişmesine ve eğitim öğretimi en iyi şekilde almaları için mücadele eden bir okul. Okul dendiği zaman fiziki şartlara bakmamak gerekir, yani binanın güzelliğini değil, okulun verdiği eğitim ve öğretimi ele almak daha doğru olur.
Ayşe Çarmıklı Ortaokulu, bölgesinde veli, öğretmen ve okul aile birliği dayanışması ve hayırseverlerin katkısıyla bir çok sorunun üstünden gelmeyi başarmış, yeterlimi dendiğinde tabi ki yetersiz.

Okul Müdür Selçuk Karakurt, okulda yapılan çalışmaları kısaca özetledi. Karakurt “ Erasmus + Plus  Projesi, eTwinning, Tübitak Bilim Şenliği, Robotik Kodlama, Sıfır Atık, Eğitim Koçluğu, Bende yapabilirim, kitap okuma saatleri, Değerler Eğitimi, Veli Akademileri, Bende Varım, Yabancı Dil Kursu, Halk Oyunları, Okuma Yazma Kursu, Ebru Sanatı, Misafirim Öğretmenim, kültür ve sanat çalışmaları  vs. gibi çalışmalarımızdan bir kaçı” dedi.
 
Öğrencilerimiz Avrupa’yı görme imkanı buldu
Ayşe Çarmıklı Ortaokulu Müdürü Selçuk Karakurt “ İki yıl süre ile Erasmus + Plus  Proje kapsamında toplam 12 Öğretmen ve 40 Öğrenci ile Yunanistan, İtalya, Fransa, İspanya ve Portekiz’e giden proje kapsamındaki ilçemizde ki tek ortaokul oldu. Bu çok önemliydi. Öğrencilerimize büyük katkısı oldu.
 
Bende yapabilirim dediler
Öğrencilerimiz Bende yapabilirim dedi. Okulumuz 3 yıldır Tübitak  Bilim Şenliği düzenliyor. Öğrencilerimiz, deneyleri, icatları ve geliştirdikleri projeleri bilim fuarlarında sunma imkanı buluyor. Bu çalışmalar, öğrencilerimizin öz güveni geliştiriyor. 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılından itibaren İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün projesi olan Harezmi Eğitim sistemi uygulanıyor. Bilgiye ulaşmanın yolu öğrencilerimize sunulmuş oldu.
Robotik Kodlamayı öğreniyorlar
Bir önemli konuda Robotik Kodlama, Robotik kodlamayla beraber öğrencilerimize, okuldaki teorik bilgileri günlük hayatta kullanabilmelerini öğretiyoruz.  5 öğretmenimiz müfredata uygun olarak eğitim vermekte. Robotik biliminde meydana gelen gelişmeler, bu alana yönelik yapılan yatırımları ve teşvikleri de artırmıştır. Geleceğin teknolojisi olarak görülmesinden kaynaklı olarak hem devletler hem de büyük kurumsal firmalar tarafından bu alana birçok destek verilmektedir. Ülkemizde de bu alanda birçok okulda kodlama ve robotik eğitimi verilmeye başlanmıştır. 2018-2019 okulda robotik kodlama eğitimine geçilerek okulumuzun özel okullardan farkı olmadığını ve devletin imkanlarıyla da istenildiğinde robotik kodlama gibi lüks gösterilen bir eğitim çalışmalarının yapılabileceğini ispatlayan bir çalışmayı gerçekleştiriyoruz.” Dedi.


Sıfır Atık Projesine önem veriyoruz
Kitap Okuma Saatleri düzenliyoruz ve okulumuzun tamamı aynı anda kitap okuyor diye konuşmasına devam eden Müdür Selçuk Karakurt “ Sıfır Atık projesinde ,  israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir çalışmayı gerçekleştiriyoruz.
Eğitim Koçluğu projesi ile çok başarılı öğrencilerimize davranış ve akademik eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerimize  gönüllü öğretmenlerimiz eğitim desteği veriyor. Değerler Eğitimi vererek öğrencilerin Milli Manevi duyguları tatmasını öğrenim olarak ahlaklı bireyler yetiştirmeyi amaçlayan bir projeyi okulumuzda uyguluyoruz. e-twening projesi ile öğrencilerimizin, Avrupa’da mektup arkadaşlıkları kurması sağlanıyor. Öğretmenlerimiz içinde yararlı bir proje. eTwinning, bildiğiniz gibi, iletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak; kısacası Avrupa’daki en heyecan verici öğrenme topluluğunu hissetmek ve bu topluluğun bir parçası olmak için, Avrupa ülkelerindeki katılımcı okullardan birinde çalışan personele (öğretmenler, müdürler, kütüphaneciler v.b.) yönelik bir platform sunmaktadır.” Şeklinde konuştu.
Bende varım projemiz önemli
Ayşe Çarmıklı Ortaokulu Müdürü Karakurt “ En önemli çalışmalarımızdan biri ise “Bende Varım” projesi oldu. Bu proje ile veli, öğretmen, idareci, öğrenci ve  hayırsever işadamlarımızın da desteği ile dayanışma ruhunu ortaya çıkarttık. Ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere sosyal dayanışma ile katkı sağlıyoruz.” Dedi.
 
Okul Müdürü Karakurt, Teşekkür etti
Tüm bu çalışmalara Veli Akademisi, Okuma yazma, Ebru Sanatı, Misafirim Öğretmenim ve Yabancı Dil Kursları, 4 senedir devam eden Halk Oyunları  ile bir birinden değerli çalışmalar yaptıklarını ifade eden Okul Müdürü Selçuk Karakurt “ Tüm bu çalışmaları bizlerden desteğini esirgemeyen, başta Kaymakamımız Sayın Adnan Çakıroğlu, Belediye Başkanımız Sayın Av. Şeyma Döğücü, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hale Bağce Özbaş, İlçe Şube Müdürlerimiz, velilerimiz ve hayırsever iş adamlarımıza teşekkür ediyorum.”  İfadelerinde bulundu.
Tevfik Erk / İstanbul

351 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
HAVA DURUMU


Yükleniyor...

EN SON HABERLER

© 2017 Sancaktepe Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.