Hoşgeldiniz  

Sancaktepe’nin AFAD Gönüllüleri eğitimlere katıldı

admin | 23 Şubat 2020 | Eğitim, Genel, Gündem, Manşet A- A+

SANCAKTEPE –  Afet ve Acil Durum Başkanlığı tarafından 81 ilde başlatılan “AFAD Gönüllüğü Projesi” kapsamında İlçenin 19 Mahallesinde de Gönüllü Arama Kurtarma Ekipleri oluşturuldu.

Sancaktepe Kaymakamlığının Koordinatörlüğünde ve Mahalle Muhtarlarının Başkanlığında 4 grup olarak oluşturulan Gönüllü Arama Kurtarma Ekipleri’nin ilk iki grubunda yer alan 87 AFAD gönüllüsüne yönelik İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından temel afet bilinci ve arama kurtarma eğitimleri gerçekleştirildi.
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü eğitmenlerince katılımcılara temel afet bilinci ve arama kurtarma eğitimleri verilmesinin ardından uygulamalı olarak enkazdan arama-kurtarma çalışmaları, yaralının binadan sedye ile kurtarılması ve tahliye edilmesi, bina tahliyesi, atlama yatağı kullanılması, yangın eğitim ve tatbikatları düzenlendi.
AFAD Gönüllülük Projesi ile afet yönetiminin herhangi bir evresinde gönüllü olarak rol almak isteyen gerçek ve tüzel kişilerin sürece dahil edilmesi amacıyla görev alanlarının belirlenmesi, eğitimlerle kapasitelerinin arttırılması ve gönüllülük sistemi içerisindeki performanslarının takip edilmesi hedefleniyor.
AFAD Gönüllüsü Kimdir?
AFAD Gönüllüsü, tamamıyla kendi isteği doğrultusunda, dayanışma ve yardımlaşma amacıyla bireysel çıkarlarını gözetmeksizin hiçbir maddi beklentisi olmadan sadece topluma faydalı olmak arzusuyla fiziksel gücünü, zamanını, bilgi birikimini, yeteneğini ve deneyimini kullanarak afet ve acil durum öncesinde, sırasında ve sonrasında toplum hizmeti çalışmalarına katkı sağlayan kişilerdir.

1261 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
HAVA DURUMU


Yükleniyor...

EN SON HABERLER

© 2017 Sancaktepe Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.