• DOLAR
  %0,29
 • EURO
  %0,27
 • ALTIN
  %0,99
 • BIST
  %0,43
SANCAKTEPELİ ÖĞRENCİLERDEN NEREDE O İSTANBUL HAVASI

SANCAKTEPELİ ÖĞRENCİLERDEN NEREDE O İSTANBUL HAVASI

Sancaktepe Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu’nda TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı düzenlendi.

Sancaktepeli öğrenciler birbirinden ilginç çalışmaları içeren 17 projeyi Bilim Fuarında sergilediler.  

Sancaktepe Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu’n toplantı salonunda yapılan Bilim Fuarında, İngilizce Eğitiminde Bilgisayarın Önemi, Asit Yağmurlarının Bitkilere Etkisi, Türkülerimiz Daim Olsun, O Eski İstanbul Havaları, Pisagor’un Adalet Kupası, Ebeveynlerden Kim daha çok Akıllı Telefon Bağımlısı Anne mi ? Baba mı?, Origami ile Eğlenceli Matematik, Çocuğunuz Ne Okuyor, Uzaktan Eğitimin Eğitimdeki Yeri Önemi ve Kullanma Düzeyi, Kuşaklar arası Spora Yaklaşım, Suriyeli Göçmenlerin Türkiye’ye Entegrasyonu, Sürdürülebilir Atık Yönetiminde Atıklarının Kompost Olarak değerlendirilmesi, Madenlerimizi Tanıyalım, Nöbetize, Bana Abdesti Anlat, Kaybolan Kitaplar, Köklerimizi Besleyen Kitaplar adında projeler yer aldı.

TÜBİTAK 4006 fuarını düzenlenmesini sağlayan koordinatör öğretmenler ; “  12-13 Mayıs 2022 tarihinde Sancaktepe Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu olarak TÜBİTAK Kurumu’nun değerli destekleriyle “4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı” açılışını gerçekleştirmenin mutluluğu içerisindeyiz. Öğrencilerimizin araştırmacı ve merak duygularına katkı sağlayan bu Fuar öğrencilerimize bilimin ışığında teorik bilgilerin nasıl bilinçli pratik davranışlara dönüşebileceğini bir kere daha gösterdi. Genç beyinlerin ortaya koyduğu tasarım, araştırma ve inceleme boyutlu bu etkinliklerle TÜBİTAK Bilim Fuarı tam olarak görsel şenlik sundu. Hayal gücünün ürünü olan 17 projemizle Fuar’a katılım sağlayan ziyaretçilerimizin de eşsiz bilgilere sahip olmasını sağladı. Emeği geçen geleceğin genç bilim insanlarına ve tüm danışman öğretmenlerimize Sancaktepe FSM ailesi olarak şükranlarımızı sunuyoruz ” açıklamasında bulundular.

SERGİLENEN PROJELERDEN BİRİ ŞÖYLE ; 

Proje Adı: Nerde O Eski İstanbul Havaları

Proje Türü: (Araştırma, İnceleme):
Projenin Amacı: Gelecek günlere yatırım yapmak amacıyla genç nesillerin bilinçlendirilmesi ve çevre konusunda özellikle de hava kirliliği konusunda duyarlılık ve farkındalık yaratmak. Hava kirliliğinin canlı yaşamında etkilerini gözler önüne sermek. İnsan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini ortaya koymak.  çapta hava kirliliğinden yola çıkarak İstanbul gibi Metropol bir şehrin hava kirlilik düzeyini araştırmak. İstanbul’da hava kirliliğinin fazla olduğu ilçeleri araştırarak burada ki hava kirliliğinin sebeplerini açıklamak. İstanbul’da hava kirliliğinin azaltılmasına yönelik çeşitli önlemleri gelecek nesillere fark ettirmek. İstanbul’daki solunum yolu hastalıkları ile ilgi Sağlık Bakanlığı verilerini kullanarak İstanbul’da yaşayan insanların özellikle çocukların hastalığa yakalanma oranlarını ortaya koyarak hava kirliliği ile olan bağlantısını fark ettirmek.
Böylece lokal olarak incelenen hava kirliliğinin küresel çaptaki etkisine dikkat çekmek.

Projenin Özeti:
Hava bir gaz karışımıdır.%78,04 Azot,%20,946 Oksijen,%0,932 Argon ve geri kalan %0,03768’lik kısmında ise karbondioksit ve diğer gazlardan oluşur. Hava kirliliği ise havada bulunan gaz oranında ki dengenin bozulmasıdır. Havanın doğal içeriğin değişmesidir.
Hava kirliliğinin çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Önemli sebeplerden biri ise Dünyamızı saran Küresel Isınma  sürecidir. Son 150 yıllık süreç incelendiğinde  Dünya ısınmaya devam ediyor.1860 yılından bu yana meydana gelen 0,7 derecelik artışın %60’ı Karbondioksitten kaynaklanıyor. Atmosferdeki Karbondioksit miktarı son 200.000 yılın en üst düzeyinde. Sorumlu ise insanoğlu.
Bu durumlar lokal olarak incelendiğinde büyükşehirlerdeki hava kirliliğinin daha fazla olduğu gözlemlenmektedir. Gelecek nesiller bu konuda bilinçlendirilerek hava dengesinin korunması sağlanabilir mi? Bu projede gelecek nesilleri temsilen okulumuzun öğrencilerine İstanbul’da Hava Kirliliği konusunda bilgilendirme farkındalık yaratma çalışması yapılacak.
Haber- Fotoğraf : Tevfik Erk / İstanbul

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM