Hoşgeldiniz  

Sancaktepeli Kadınlardan, Kadın Cinayetlerine tepki “ Susmuyoruz”

admin | 30 Ağustos 2019 | Genel, Gündem, Manşet A- A+

SANCAKTEPE – Sancaktepeli Kadınlar Platformu, Emine Bulut cinayetini Sarıgazi Demokrasi Caddesinde protesto etti.  Sosyal Medya da bir araya gelen Sancaktepeli Kadınlar, Sarıgazi Demokrasi Caddesinde basın açıklamasında bulundular.

Kadın cinayetlerinde hayatları  kaybeden kadınlar için saygı duruşu ile başladı.Basın açıklamasının okunması ile devam etti. Kadınların ellerinde taşıdıkları afişlerde, Şiddeti izleme müdahale et, Kadın Katliamı var, Susmuyoruz korkmuyoruz, İtaat etmiyoruz, Çocuklar ağlamasın, Kadına şiddet insanlığa ihanettir gibi sloganlar yer aldı.

Sancaktepeli Kadınlara, CHP Sancaktepe İlçe Başkanı Muharrem Aydın, CHP Sancaktepe Kadın Kolları Başkanı Yıldız Ulucan, Sancaktepe Atatürk Mahallesi Muhtarı Cennet Taçyıldız, Sancaktepe İnönü Mahallesi Muhtarı Nilüfer Kantekin ile Sancaktepe Belediyesi CHP’li meclis üyeleri destek verdi.

Emine Bulut cinayetine sessiz kalmayan Sancaktepeli kadınlara erkelerinde destek verdiği basın açıklamasının ardından grup sessizce dağıldı.
Sancaktepeli kadınlar Paltformunun yaptığı Basın Açıklaması şöyle; “ On yaşında bir kız çocuğu annesinin gözleri önünde öldürülüşünü izliyor. Kırıkkale’de yaşanan olayda Anne Emine Bulut’un boğazından akan kana ve “ Ölmek İstemiyorum Feryadına” şahit oluyor. Hayatı boyunca o anı asla unutmayacak. Hiçbir psikolog da onu tedavi edemeyecek üstelik. En kötüsü de ne biliyor musunuz? Annesini her düşlemeye kalktığında aklına hep o son kare gelecek “ Anne ne olur ölme” .
Daha olayın şokunu atlatamamışken Konya’da yaşayan Tuğba Erkol eşi tarafından çocuklarının gözü önünde defalarca bıçaklanarak öldürülmüştür. Bir hafta öncesinde cani eşine uzaklaştırma kararı verildiği halde can güvenliği olmayan Tuğba Erkol’un evini basarak çocuklarının gözünün önünde defalarca bıçaklanmıştır. Devlet bu olayın ne kadar takipçisi olmuştur. Uzaklaştırmalarda katı kuralların konulmasını istiyoruz. Kızı “ doktora para verelim annemi iyi etsin ben annesiz uyuyamam” demiştir.
Ülkenin her yerinde kadın cinayetlerine şahit oluyoruz. Bu çocukların göz yaşları için susmayacağız. Ülkemizde ortalama günde 1, yıl da 400 civarında kadın cinayeti işlenmiştir. Bizler ne kadar sesimizi yükseltsek de anayasadaki boşluklar yüzünden bu katiller çok kısa sürelerde cezaları  affedilip tekrardan dışarı çıkıyorlar. Kadınların çığlıklarını  duyun artık!!!  Emine’nin “ Ölmek istemiyorum” çığlıkları Özgecan’ındı, Şule’nindi, Münevver’indi, bu güne kadar erkek şiddeti nedeniyle hayatını kaybeden  bütün kadınlardı. Hepsi “ Ölmek istemiyorum” dedi, ama biz duymadık.
Ama bu sefer duydunuz, duyduk, bu sefer şahit olduk. Bu çığlıkları duyup susmak kayıtsız kalmak mümkün mü? Değil, keyfi iyi hal indirimi uygulamaları devam ettiği  sürece, Emine Bulut son olmayacak.  Bu vahşete karşı sessiz kalmıyoruz. Kadın cinayetlerinin son bulmasını, faillerinin  en ağır cezalarla yargılanmasını istiyoruz.”
Haber-Fotoğraf: Tevfik Erk / İstanbul


242 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
HAVA DURUMU


Yükleniyor...

EN SON HABERLER

© 2017 Sancaktepe Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.