Hoşgeldiniz  

Sancaktepe’de Sarıkamış Şehitleri anıldı

admin | 25 Aralık 2019 | Genel, Gündem, Manşet, Siyaset A- A+

SANCAKTEPE – Sancaktepe Belediyesi ve Sancaktepe Kars İl Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen programla Sarıkamış Harekâtının 105. Yıl dönümünde kutsal vatan topraklarını müdafaa etmek uğruna canlarını feda ederek şehit düşen kahraman vatan evlatları anıldı.

Recep Tayyip Erdoğan Kongre  merkezinde gerçekleşen anma programına; Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, 65.inci hükümet Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ak Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, Sancaktepe Belediye Başkanı Av.Şeyma Döğücü, Siyasi Parti Temsilcileri, Muhtarlar, Belediye Meclis Üyeleri ve STK Temsilcileri  ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda, Sarıkamış Harekatı`nı anlatan 7 dakikalık belgesel gösterimi yapıldı. Belgeselin ardından, şehitler için Kur’an-ı Kerim Tilaveti verildi. İstiklal Marşı okunarak başlanan anma gecesinde kum sanatçısı Veysel Çelikdemir Sarıkamış’ı anlatan bir gösterisi ilgi ile izlendi. Gecenin ilerleyen saatlerinde müzik korosu Türk Halk Müziği’den oluşan konser verdi.


Omuz omuza savaştığımız gibi bugünde omuz omuzayız diyen Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü
, “Birlikte güçlü bir milletiz. Biz hep birlikte Türkiye’yiz. Allah kardeşliğimiz, birliğimiz, beraberliğimizi daim eylesin.  Sarıkamış yüreğimizin 105 yıldır buz tutmuş köşesidir. Her aralık ayında orası biraz daha üşür, biraz daha sızlar. Vatan aşkıyla yanan gençlerin karlara altın harflerle yazmış olduğu savaşın adıdır Sarıkamış. Ecdadımız hayatının baharında ayağında yazlık potinlerle ilerlerdiler. Allahu Ekber dağları yüz yıllar boyunca yaşayacağı matemi ecdadımız 20’li yaşları görmemişti ki. 105 sene önce kendini bekleyen Kevser ırmaklarında kendini bekleyen Peygamber Efendimizin kollarına birer küheylan gibi gittiler” dedi.


Sarıkamış Harekâtının, şanlı tarihimizin hüzünlü yapraklarından biri olarak hafızalarımızda yer almış bir yiğitlik destanı olduğunun altını çizen Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu ise; “ Bu harekatın icrasında, Kahraman Mehmetçiğimizin ağır kış şartlarına ve her türlü zorluğa aldırış etmeden, milli ve manevi değerler uğruna “Ölürsem şehit, kalırsam gazi” anlayışı içinde şehadet mertebesine ulaşması hafızalarda derin izler bırakmıştır” dedi.

“Şehitler ölmez” inancını benimseyen ve Yunus Emre’nin “Ölürse ten ölür, canlar ölesi değil” anlayışına vurgu yapan Kaymakam Adnan Çakıroğlu, Millî bir inançla görevini yerine getiren Türk askerinin; emre itaati, mücadele azmi, kararlılığı ve fedakârlığıyla birer kardelene dönüşerek; aziz Milletimizin zihninde ve gönlünde müstesna bir yer edindiğini söyledi.
Kaymakam Çakıroğlu konuşmasını şöyle tamamladı: “başta Sarıkamış Şehitlerimiz olmak üzere; Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarıyla, Vatanımız için, Bayrağımız için ve Dinimiz için hayatlarını feda eden bütün aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş kahraman gazilerimizi bir kez daha saygı, rahmet ve şükranla anıyorum”.


226 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
HAVA DURUMU


Yükleniyor...

EN SON HABERLER

© 2017 Sancaktepe Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.