Hoşgeldiniz  

Sancaktepe’de Enerji Tasarrufu Haftası programı yapıldı

admin | 16 Ocak 2020 | Eğitim, Genel, Gündem, Manşet A- A+

SANCAKTEPE – Nermin Ahmet Hasoğlu Ortaokulu ile Sancaktepe İlkokulu’nun Enerji Tasarrufu haftası nedeniyle birlikte hazırladıkları program okulun konferans salonda gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın  okunması ile başlayan programın sunumunu Öğretmen Seda pehlivan yaptı.

Okulun hazırladığı programda Enerji Tasarrufu hakkında ; “ Enerji kaynaklarının tasarruflu kullanımı öncelikle doğaya ve onun bizlere sunduğu imkânlara saygı duymanın bir gerekliliğidir. Şüphesiz ki bu yolda toplumun her ferdine birçok görev düşmektedir. Genç, yaşlı, çocuk demeksizin her birey tüketimlerini bir farkındalık içerisinde gerçekleştirmeli ve payına düşen vazifeyi ifa etmelidir. Bilinmesi gereken şudur ki, taşınan her damla, bir araya geldiğinde, koca bir alevi söndürecek güce sahip olacaktır.” denildi.

Programa, Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Şit, Okul Müdürü Sedat Kızılkaya, Okul Müdürü Bülent Gümüştaş, Okul Müdürü Murat Ünver, Öğretmenler ve veliler katıldı.

Enerji Tasarrufunun önemi konusunda dikkat çekmek için hazırlanan programda 5A sınıfı öğrencilerinden Kardelen Çiçek “ Enerji Tasarrufu “ konulu şiiri, Enerjide Tutumlu Olmalı adlı şiiri ise okulun 1-B sınıfı öğrencilerinden Serdar Akkuş okudu. Hazırlanan video gösteriminde enerji tasarrufunun ne kadar önemli olduğu vurgulandı. Öğrencilerin gerçekleştirdiği “Tasarruf Mahkemesi” adlı kısa bir tiyatro gösteride sahnelendi. Ayrıca iki öğrencinin kendilerinin yazıp oynağı oyunda izleyenler tarafından beğenildi.

Okul Müdürü Sedat Kızılkaya yaptığı konuşmada Enerji Tasarrufunun önemine dikkat çekti.

Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Şit’de yaptığı konuşmada “ Günlük yaşantımızda kullandığımız başlıca enerji kaynakları, elektrik, su, kömür, doğalgaz ve birde doğal enerji kaynağı olan güneştir. Enerji kaynaklarımızı israf etmeden, gerektiği kadar ve verimli kullanmak için bilinçli olmalıyız. bu bilinci arttırmak ve yaygınlaştırmak içinde  her yıl ocak ayının 2. haftasını okullarımızda “Enerji Tasarrufu Haftası” olarak kutluyoruz,” dedi.

Evimizde boşa yanan lambaları söndürmeliyiz. Bozuk musluklarımızı onarmalıyız diye konuşmasına devam eden Şit; “  Suyumuzun boşa akmasını önlemeliyiz. Televizyon, radyo, bilgisayar gibi aletleri kullanmadığımız zamanlarda kapalı tutmalıyız. Kışın evlerimizin pencerelerinin yalıtımını sağlamalıyız. Mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanmalıyız. Yaya olarak gidilebileceğimiz yerlere araçlarımızla gitmemeliyiz. Enerji tasarrufu konusunda öğrendiklerimizi, dinlediklerimizi hayatımıza uygulamalı başkalarına da öğretmeliyiz,” ifadelerinde bulundu.

Murat Şit ; “ Nasıl ki elektriği, suyu,  doğal gazı ve zamanı tasarruflu kullanmamız gerekiyorsa, insan olarak bir birimizin enerjisini tüketme noktasında da tasarruflu davranmalıyız. Birbirimizin enerjisini tüketmemeli bilakis birbirimize gerek sözlerimizle ve gerekse hal ve hareketlerimizle enerji vermeliyiz. Ülkemin insanının enerjisini kısır çekişmelerle boşa harcamamalıyız. iyiye, güzele ve faydalı olana harcamalıyız “ diyerek konuşmasını tamamladı.

Program sonunda Okul Müdürü Sedat Kızılkaya, Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Şit’e günün anısına TEMA Vakfından ağaç bağışı ile teşekkür etti.
Haber : Tevfik Erk / İstanbul

587 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
HAVA DURUMU


Yükleniyor...

EN SON HABERLER

© 2017 Sancaktepe Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.