Hoşgeldiniz  

Sancaktepe’de el emeği kütüphane yaptılar

admin | 16 Nisan 2019 | Eğitim, Genel, Gündem A- A+

SANCAKTEPE – Sancaktepe’de, bir öğretmen ve bir kütüphanenin hikayesi Sarıgazi Peyami Safa İlkokulu’nda yaşandı. 
Sarıgazi Peyami Safa İlkokulu’nda daha önceden okulun koridoruna kitaplık yapan gayretli öğretmen başlıklı habere konu olan öğretmen Nilgün Yıldız, aynı okulda öğretmen olan eşi Refik Yıldız desteği ile bu sefer okulda kütüphane kurulmasını sağladı. 
“İnsan yeter ki istesin” sözünü gerçekleştiren Öğretmen Nilgün Yıldız’ın ismi ilçede bu çabalarından dolayı “ Gayretli Öğretmen “ olarak kaldı. 
Okul Müdürünün odasını kütüphaneye çevrilmesi ile okula kütüphane kazandırılmış olundu. Tam bir imece örneği ile oluşturulan çalışma sonucu vücut bulan kütüphaneye el emeği ve fedakarlıkta eklenince ortaya gurur duyulan bir proje çıkmış oldu. 
Kütüphane için düzenlenen açılışa İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Levent Özil, Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Osman Afacan, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Şit, Emek Mahalle Muhtarı Murat Bilikli, Peyami Safa İlkokulu Müdürü Yılmaz Güler, Kütüphane Projesini gerçekleştiren Öğretmen Nilgün Yıldız ve Eşi Öğretmen Refik Yıldız, İlçe Milli Eğitim’den proje ekibi, İlçe Milli Eğitim Ar-Ge Müdürlerinden Ozan Özkaya, öğretmenler ve veliler katıldı. 
Kütüphanenin yapım aşamasından son haline gelinceye kadar oluşumu anlatan slayt gösterinin ardından Öğretmen Nilgün Yıldız Kütüphaneyi nasıl oluşturduklarını anlattı. 
Öğretmen Nilgün Yıldız “ Projeye başladığımızda elimizde hiçbir şey yoktu. Mahallemizin muhtarı ile iletişime geçtik. Bizi marangoz ve diğer esnaflara yönlendirdi. Çocuklarla birlikte kitap kampanyası başlattık yayın evleri ile görüştük. Mahallemizin nalburundan boya temin ettik. Eşimle birlikte kütüphanenin duvarlarını  öğlen saatlerinde ve boş zamanlarımızda boyadık. Duvarlarına resimleri çizdik. Kullanılmayan oto lastiklerini sanayide boyattık içlerine hazırladığımız döşemeleri yerleştirdik çocuklarımızın oturacağı koltukları yaptık. Raflarımızı esnafımız olan marangozumuzla çocukların yetişebileceği boyda ayarladık kestik düzenledik. Gelen kitaplarımızı çocuklarımızla birlikte yaş kategorilerine göre düzenledik. Mahalle muhtarımız ve gönüllü velilerimizle birlikte perde, halı temin ettik.  Kütüphanemizde mahalle muhtarımızdan  esnafımıza, ustasından hurdacısına herkesin emeği var. Okulumuzda el emeği kütüphane oluştu.” Diye konuştu.
Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdür vekili Osman Afacan “ Okulumuz önemli bir projeyi gerçekleştirdi. Okula el emeği geçen bir kütüphane kazandırdılar. Başta Öğretmenimiz Nilgün Yıldız olmak üzere Okul Müdürümüzü, idarecilerini, velilerimizi ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” Şeklinde konuştu.
İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Levent Özil “ Çevredeki tüm esnaflarımıza öğretmenimize destek oldukları için öncelikle her birine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Kütüphanede hayat var önemli bir projemiz. Çocuklarımız için gerçekten önemli bir mekan. Çocuklarımızın vakit geçireceği kitaplarla birlikte olacağı geleceklerine güneş açan çok önemli bir etkinlik. Ben burada öğretmenimize çok teşekkür ediyorum. Her aşaması ilmek ilmek dokunmuş kütüphanenin İstanbul’a Sancaktepe’ye hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

Sarıgazi Peyami Safa İlkoklu İdaresi tarafından Öğretmen Nilgün Yıldız ve Emek Mahallesi Muhtarı Murat Bilikli’ye teşekkür plaketinin verilmesinin ardından açılış sona erdi.
Haber/Foto : Tevfik Erk / İstanbul

463 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
HAVA DURUMU


Yükleniyor...

EN SON HABERLER

© 2017 Sancaktepe Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.