Hoşgeldiniz  

Sancaktepe’de Dünya Engelliler Günü sebebiyle anlamlı bir program düzenlendi

admin | 08 Aralık 2019 | Eğitim, Genel, Gündem, Manşet A- A+

SANCAKTEPE – Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlediği programda katılımcılara eğlence dolu dakikalar yaşattı.

Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Dünya Engelliler Günü vesilesi ile Şehit Öğretmen Nurgül kale Ortaokulu’nda engelli öğrenciler ve ailelerine yönelik bir etkinlik düzenledi.
3 Aralık Salı günü düzenlenen programa, Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, Sancaktepe Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Ayyıldız, Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hale Bağce Özbaş, Sancaktepe Sosyal Hizmet Merkez Müdürü Alper Alp, STK Temsilcileri, Okul Müdürleri, Öğretmenler, engelli öğrenciler ve aileleri katıldı.
Şehit Öğretmen Nurgül kale Ortaokulu öğrencileri tarafından Aşık Veysel’in hayatını anlatan gösteri ve Aşık Veysel’in ezgileri ile misafirlerin karşılandığı program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.
Şehit Öğretmen Nurgül kale Ortaokulu Müdürü Hasan GÜMÜŞ, günün anlam ve önemi dair bir konuşma gerçekleştirdi.
Daha sonra kürsüye Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu çıktı. Konuşmasına, “Engelli kardeşlerimizin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyor; aileleri ve sevdikleriyle beraber sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum” diyerek başlayan Kaymakam Adnan Çakıroğlu, “Fiziki engellerin değil, kalplerdeki engellerin sorun olduğu bilincinin tüm topluma yayılmasını; zihinlerdeki engellerin kaldırılmasının ve engelli vatandaşlarımızın bizim bir parçamız olduğu gerçeğinin idrak edilmesini sağlamak, öteden beri bizim öncelikli konularımız arasında olmuştur” dedi.
Engelli vatandaşlarımızın yanında olmayı ve engelli vatandaşlarımıza sahip çıkmayı yasal görevlerinin yanında bir insanlık görevi olarak da gördüklerinin altını çizen Kaymakam Çakıroğlu, Kaymakamlık tarafından engelli vatandaşlara yönelik yapılan yardımlarla ilgili sayısal veriler paylaştı.
Kaymakam Çakıroğlu, 1288 vatandaşımız Engelli Aylığından, 271 vatandaşımızda Engelli yakını aylığından ve 2413 vatandaşımızın da Evde Bakım Hizmeti yardımından yararlandığı belirtti.
Kaymakam Çakıroğlu, “Dünya Engelliler Günü’nde düzenlenen etkinliklerin toplumsal duyarlılığın artmasına vesile olmasını temenni ediyor, engelli vatandaşlarımızı saygı ve muhabbetle selamlıyorum” şeklinde konuşmasını tamamladı.
Konuşmaların ardından Şehit Öğretmen Nurgül kale Ortaokulu öğrencileri tarafından Orhan Veli Kınık’a ait olan “İstanbul’u Dinliyorum” isimli şiir işaret dilinde okundu. Daha sonra engellilerin günlük yaşamda karşılaştıkları zorlukları anlatan canlandırmalar izleyicileri hem güldürdü hem de düşündürdü.
Şehit Öğretmen Nurgül kale Ortaokulu Müzik Öğretmeni Seyfi Dinç önderliğinde Özel rehabilitasyon öğrencilerinden oluşan Ritim Korosunun seslendirdiği şarkılara salonda bulunanlar alkışları ile eşlik etti.
Öğrencilerin çağrısına sessiz kalmayan Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu ve İlçe Protokolü sahneye çıkarak öğrencilerin şarkılarına eşlik ederek, onların eğlencelerine ortak oldu.
Program sonunda Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu ve İlçe Protokolü tarafından engelli bir öğrenciye tekerlikle sandalye hediye edildi.
Sıkıntı ve zorluklara rağmen yaşama sevincini kaybetmemek gerektiğinin altı çizilen programı engelli öğrenciler ve aileleri beğeni ile izledi.
Vatandaşlar: “Herkesin daha duyarlı şekilde engelli vatandaşlarımıza yardımcı ve destek olmasını bekliyoruz. ‘Kafalardaki engellerin’ aşılması dileğiyle engelli vatandaşlarımızın daha sorunsuz ve huzurlu bir hayata sahip olmalarını temenni ediyoruz” dedi.283 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
HAVA DURUMU


Yükleniyor...

EN SON HABERLER

© 2017 Sancaktepe Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.