Hoşgeldiniz  

Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi kapasite arttırıyor

admin | 22 Ekim 2019 | Genel, Gündem, Manşet, Sağlık A- A+

SANCAKTEPE – Sancaktepe İlçesinde bazı art niyetli kişilerin ürettiği Hastane kapanıyor veya kapasite küçülttü gibi dedikoduluları üzüntü yaratmış, bu çirkin ve yersiz ithamların üretilmesi Hastane yöneticileri tarafından yalanlanmıştır.

İstanbul Anadolu Yakasının büyük bir bölümüne hizmet vermeye devam eden Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi, hastaneye yeni üniteler eklemekte ve  kapasitesi her geçen gün büyümekte. Tüm bu gelişmelerle birlikte hekim sayısı artarak çalışmalarına devam ediyor.

Hastane ilk kurulduğunda Fatih Sultan Mehmet Eğitim Araştırma Hastanesinin ek hizmet binası olarak faaliyetine başlamıştı. 1 Şubat 2018 tarihinden itibaren Hastanenin başarılı Başhekimi Doç. Dr. Nurettin Yiyit ve yönetiminin yoğun çabaları sonucu Sancaktepe Şehit Prof Dr İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi adıyla hizmet vermeye başladı.

Her geçen gün büyüyen hastane İstanbul Anadolu Yakası’nının büyük bir bölümüne hizmet veriyor.

Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Nurettin Yiyit hastanenin dünü ve bu günü hakkında kısaca bilgilendirme yaptı.

Başhekim Doç. Dr. Nurettin Yiyit ; “ Hastanemiz Fatih Sultan Mehmet Eğitim Araştırma Hastanesinin ek hizmet binası olarak hizmet veriyorken 1 Şubat 2018 tarihinde Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi adıyla hizmet vermeye başlamıştır. Hastanemiz İstanbul’un kuzey’in de konumlanmış yegane eğitim ve araştırma hastanesidir. Hastanemiz Sancaktepe ilçesinde sadece bir mahallenin değil İstanbul Anadolu yakasının büyük bir bölümünün sağlık ihtiyaçlarını çözmek üzere yapılanmaktadır. Bu doğrultuda 21.02.2019 tarihinde Çekmeköy hastane binasının imkanları hastanemize eklenerek hastanemizin 380 olan yatak kapasitesi 615 yatağa çıkmıştır. Yeni yapılanlar ve Çekmeköy binasındaki imkanlar ile  48 olan yoğun bakım kapasitesi bu süreçte 106 yoğun bakım yatağına çıkmıştır.  90 olan poliklinik kapasitesi 160 poliklinik odasına çıkmıştır. Hastanemizde alan yokluğundan bu güne kadar faaliyet gösteremeyen dializ merkezi açılabilmiştir. İstanbul Anadolu yakasının en geniş fizik tedavi ünitesi açılabilmiş, ameliyat salonu bulamayan branşlara ameliyat yapma imkanı verilmiştir. Yeni klinikler kurulması için planlamalar yapılmıştır. Çekmeköy binası hizmete alındığı dönemde aktif görev yapan akademisyen ve asistanlar dahil hekim sayımız 262 iken günümüzde 285 olmuştur. 380’den 615’e çıkan yatak kapasitemizle ilimizin en büyük hastanelerinden biri konumuna gelinmiştir.
Bu sebeple atama dönemlerinde hekim havuzundan çok daha büyük bir pay alınması beklenmektedir.
Hastanemizde her geçen gün yeni birimler ve yeni eğitim klinikleri kurulmaktadır. Bu nedenle ilave hizmet alanları ihtiyacı doğmuştur. Çekmeköy hastane binası ile ihtiyaç duyulan büyüme alanlarına çözüm bulunduğu gibi bölgemize hizmet verecek ilave yeni hizmet alanlarını da açacak şekilde yapılanma imkanı doğmuştur.
Sonuç olarak Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kapatma ve küçültme değil kapasite artırımına gidilmektedir.” dedi.
Tevfik Erk / İstanbul
861 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
HAVA DURUMU


Yükleniyor...

EN SON HABERLER

© 2017 Sancaktepe Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.