• DOLAR
  %0,05
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,06
 • BIST
  %0,76
SANCAKTEPE ŞAKİR DEMİR İLKOKULU’NDAN GERİ DÖNÜŞÜMÜN ÖNEMİ PROJESİ

SANCAKTEPE ŞAKİR DEMİR İLKOKULU’NDAN GERİ DÖNÜŞÜMÜN ÖNEMİ PROJESİ

2021-2022 Eğitim öğretim yılında uygulanan “Let’s Use It Again” isimli e Twinning projesinin katılımcılarından biri Şakir Demir İlkokulu’ydu. Şakir Demir İlkokulu’nda projeyi yürüten öğretmen Sultan Çelikbaş ve Şakir Demir İlkokulu 1-B sınıfı öğrencileri 9’u Türkiye’den, 2’si Bulgaristan’dan ve 1’i Yunanistan’dan olan 12 ortak ile proje sürecini tamamladılar.

Let’s Use It Again isimli bu projenin amacı çocuklara geri dönüşüm konusunda temel bilgiler vermenin yanı sıra onların yaratıcılıklarını geliştirerek kafalarındaki “çöp” kavramına yeni bir boyut kazandırmaktı.

Öğretmen Sultan Çelikbaş; 90’lı yıllarda büyümüş bir nesil olarak sahip olduğumuz her şeyi özenle kullanıp, kullanım süresi dolunca yenileyip kullanmaya devam etme ya da başka bir şeye dönüştürmeye alıştık. Fakat şimdiki öğrencilerimizde çok fazla seçenek olmasından ötürü çabuk tüketme ve elden çıkarma sonucu çöp yığınlarının biriktiği bir Dünya’da kaynaklarının bitme sınırına gelmeden geri dönüşüm ile o eski ruhu yeniden kazandırmayı hedefliyoruz. Diyerek projenin amacını özetledi.

Projede atık malzemelerden kumbara yapımı, saksı yapımı, mangala oyunu yapımı, artık kumaşlardan patchwork battaniye yapımı, toplanan mavi kapaklar ile sokak hayvanlarına mama kabı yapımı gibi bir çok etkinlik yapıldı.

Tamamlanan bu proje Sancaktepe e Twinning yaygınlaştırma sergisinde öğretmen ve öğrencilere tanıtıldı.

Şakir Demir İlkokulu öğretmeni Sultan Çelikbaş ve 1-B sınıfı öğrencileri son olarak; “Let’s Use It Again” e Twinning projeleri kapsamında kendilerinden desteklerini esirgemeyen Şakir Demir İlkokulu Okul Müdürü Ertuğ Kıyasoğlu, okul müdür yardımcıları Mustafa Taşkan ve Tuğba Barutçu’ya teşekkürlerini ilettiler.

Sancaktepe Çamsan AVM de gerçekleştirilen eTwinning Proje Yaygınlaştırma Sergisi’nde Şakir Demir İlkokulu’da sergide yerini alan okulların arasında projesi ile yerini aldı.

Serginin açılışını gerçekleştiren Sancaktepe Kaymakamı Ahmet Karakaya ve Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hale Bağce Özbaş birlikte gezdiler, sergilenen çalışmalar hakkında öğrenci ve öğretmenlerden projelerle ilgili bilgi aldılar.

Haber ve Fotoğraf : Tevfik Erk / İstanbul

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM