Hoşgeldiniz  

SANCAKTEPE İLKOKULUNDAN “ÖĞRETMENLER GÜNÜ” GEZİSİ

admin | 24 Kasım 2019 | Eğitim, Genel, Manşet A- A+

SANCAKTEPE – Sancaktepe İlkokulu, 2019-2020 eğitim öğretim yılında ilk defa hayata geçirilen ara tatil uygulamasında,  ” 24 Kasım Öğretmenler Günü ” dolayısı ile ülkemizin tarihi şehirlerinden olan Bursa’ya gezi düzenledi.
Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Murat ŞİT, Sancaktepe İlkokulu idarecileri, öğretmenleri ve ailelerinin katılımıyla tarihe yolculuk yaptılar. Bursa gezisi kapsamında ilk olarak Uludağ eteklerine kurulmuş 5 Kızık Köyü’nden biri olan Cumalıkızık Köyü’nü ziyaret ettiler.


Sancaktepe İlkokulu öğretmenleri,
 Osmanlı geleneklerini ve ev hayatını günümüzde de sürdüren bu köyde, arnavut taş kaldırımlı sokaklardan yürüyerek, hala içinde yaşam devam eden Osmanlı mimarisi evleri hakkında bilgi aldılar. Cumalıkızık tarihi konakta kahvaltı yaptıktan sonra Konuk Evi, Sanat Evi, Çoban Evi, Etnografya Müzesi’ni gezip dünyanın en dar aralığı ve dar sokağı olan Cin Aralığından geçmeyi deneyen öğretmenler, daha sonra Saitabat Köyünde bulunan muhteşem Saitabat Şelalesi’ni de gezerek hatıra fotoğrafı çekildiler.

Eğlenceli anların yaşandığı şelale gezisi sırasında doğayla iç içe olunduktan sonra Marmara bölgesinin en büyük gölü olan İznik’e doğru hareket ettiler. Antik dönemden günümüze kadar önemini koruyan, bir dönem Türkiye  Selçuklularına da başkentlik yapmış İznik’e vardıklarında; Hristiyanlık tarihi açısından büyük öneme sahip olan; 7. ve son konsilin toplandığı; ismi ”Kutsal Bilgelik” anlamına gelen, bugün bir bölümü cami, bir bölümü müze olarak kullanılan Ayasofya Müzesi’nde Camiye çevrilen eski kiliseyi gezerken, taban mozaikleri, Antik Tiyatro’yu ve geçirdiği yangınlara rağmen görülebilen ilgi çekici freskleri fotoğrafladılar.
 

Ayasofya’nın ardından antik dönemden kalma çini atölyelerini görerek, Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Paşa tarafından yaptırılmış ve İznik çinilerinin işlendiği ve sergilendiği küçük bir sergi sarayı konumundaki medresede çaylarını yudumlarken kısa bir alışveriş yaptılar. Medrese sonrası, İznik sokaklarında yürürken Lefke Kapı yakınlarında bulunan, yapımına Çandarlı Halil Hayrettin Paşa döneminde başlanmış İznik Yeşil Cami’ni ziyaret ettiler. Göl kenarındaki kısa mola sonrasında öğretmenler hatıra fotoğrafları çekildiler.


ŞİT, İstikbalimizin Mimarı, Tüm öğretmenlerimin, Öğretmenler Gününü Kutluyorum


İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Şit, böyle anlamlı bir günde böylesine güzel ve tarihi mekanlara böylesine güzel bir organizasyon yaptıkları için okul idaresine teşekkür ediyorum diyen Şube Müdürü ŞİT, Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum der Hz. Ali. “ Bizi aydınlık yarınlara hazırlayan, istikbalimizin mimari, fedakâr tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü tebrik ediyorum, “  dedi. Çekilen hatıra fotoğrafları ile anı ölümsüzleştiren öğretmenler dönüş yolunda söyledikleri şarkılar ve türküler ile  neşeli hale getirdikleri yolculuk İstanbul’da noktalandı.

Haber : Tevfik Erk / İstanbul

477 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
HAVA DURUMU


Yükleniyor...

EN SON HABERLER

© 2017 Sancaktepe Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.