Hoşgeldiniz  

Sancaktepe İlçe Sağlık Müdürlüğü vatandaşı bilgilendiriyor

admin | 22 Ekim 2019 | Genel, Gündem, Manşet, Sağlık A- A+

SANCAKTEPE – Sancaktepe İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları yoğun tempo ile vatandaşları sağlık konusunda bilgilendirmeye devam ediyor.

Sancaktepe İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları ilçenin bir çok meydanına kurduğu bilgilendirme stantlarıyla vatandaşın sorularına cevap veriyor. Meme Kanseri konusunda dikkat çekmeye çalışan Sancaktepe İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları erken teşhis konusunun önemine dikkat çekiyorlar.
Sancaktepe İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mete Güngör “ İlçemizde yaşayan vatandaşların sağlık alanında bilgilendirilmeleri konusunda ekibimiz çalışmalarını gerçekleştiriyor. Yılda ortalama 26 bin kadına meme kanseri tanısı konmakta yani kısaca ihmal edilmemesi gereken bir konu. Bizler de sağlık alanında yorulmadan çalışmalarımıza devam ediyoruz.” dedi.
MEME KANSERİ TARAMASI
1) Meme Kanseri Taraması yapılması neden önemlidir?
Ülkemizde kadınlarda en sık rastlanan kanser olup, yılda 26.000 kadın meme kanseri tanısı almaktadır. Meme kanseri vakalarının % 70’i memede genelikle ağrısız bir yumrunun fark edilmesi ile hastaneye başvurur. Ancak ele gelen kitle büyük boyutlarda olacağından tanı geç evrelerde konmakta bu da tedavi seçeneklerini oldukça azaltmaktadır. Erken evrede yakalanan meme kanseri büyük oranda tedavi edilebilmektedir.
2) Meme Kanseri Taraması hedef yaş grubu ve tarama sıklığı nedir?
Hedef yaş grubu 40-69 yaş arasındaki tüm kadınlardır.
20-40 yaş arası kadınlar ayda bir Kendi Kendine Meme Muayenesi yapmalıdır.
20-40 yaş arası kadınlar iki (2) yılda bir klinik meme muayenesi yaptırmalıdır.
40-69 yaş arası kadınlar ise ayda bir Kendi Kendine Meme Muayenesi ve yılda bir klinik meme muayenesi yaptırmalıdır.
40-69 yaş arası kadınlar, iki ( 2 ) yılda bir mamografi çektirmelidir.
3) Meme Kanseri Taraması nerede yaptırılabilir?
Mamografi çekimi Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezinde yaptırılabilir.
Kişiler Mamografi sonuçlarını Aile Hekimlerinden almaktadır.
NORMAL SONUCU OLAN HASTALARDA UYGULANACAK YÖNETİM:
Mamografi raporunun normal gelmesi durumunda kişi bilgilendirilir. Çekilen mamografide meme kanserini düşündürecek bir görüntü olmadığı söylenir. Bu sonuç meme kanseri olmadığını veya ileride asla olmayacağını garantilemez. Kişiye, 2 yıl sonra tekrar meme kanseri taraması yaptırması söylenir.

ANORMAL SONUCU OLAN HASTALARDA UYGULANACAK YÖNETİM:
Mamografi raporunda bir patoloji olduğunun raporlanmasıdır. Bu sonuç, kesin kanser tanısı değildir, ancak kişinin tekrar değerlendirilmesi gerektiğini gösterir. Kesin teşhisin konulabilmesi için memenin daha ayrıntılı bir şekilde muayene edilmesi ve biyopsi yapılması gerekir. Bunun için birey ileri merkezlerdeki Genel Cerrahi uzmanlarına yönlendirilir.

315 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
HAVA DURUMU


Yükleniyor...

EN SON HABERLER

© 2017 Sancaktepe Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.