Hoşgeldiniz  

Prof. Dr. Orhan Kural Sancaktepe’de velilere seslendi

admin | 08 Aralık 2019 | Eğitim, Gündem, Manşet A- A+

SANCAKTEPE – Sancaktepe ilçesi okullarında devam eden Veli Akademileri programına konuk olan Prof. Dr. Orhan Kural velilere seslenerek “ Dünya İçin Bir Şey Yap” dedi.

Sarıgazi Peyami Safa İlkokulu’nda Veli Akademileri programına konuk olan Prof. Dr. Orhan Kural çevrenin ne kadar öneli olduğunu velilere anlattı.
Çevreci yönü ile tanınan Prof. Dr. Orhan Kural aynı zamanda dünyanın sayılı gezginlerinden biri olarak biliniyor. Zaman zaman yaptığı sert çıkışlarla basınında gündemine oturan isimlerden biri olarak tanınan Prof. Dr. Kural, aynı zaman da bağımlılık konusunda velileri ve öğrencileri uyarmaya devam ediyor.
Çevrenin doğal halinin yaşanabilir bir dünya için önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Orhan Kural, tüketim alışkanlıklarımızın yaşadığımız dünyayı yaşanmaz hale getirdiğini ifade etti. Konuşmasında “ Eskiden çoraplarımızı atmaz sökülen kısımlarını dikerdik. Hazır yemek alışkanlıklarından vaz geçin, iş yerinize sefer tası ile evde yaptığınız yemeği götürün.”  Diye konuşan Prof. Dr. Kural, israf konusunun ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizdi. İsraf çok kötü bir alışkanlıktır dedi.

Sarıgazi Peyami Safa İlkokulu’nda  Öğretmen Nilgün Yıldız’ın hazırladığı Veli Akademileri programına Prof. Dr. Orhan Kural, Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Şit, Okul Müdürü Fuat Ercan, okulun öğretmenleri ve veliler katıldı.

Prof. Dr. Orhan Kural ilk önce öğretmenler odasında öğretmenlerle sohbet etti ve öğretmenlerin sorularını cevapladı. Öğretmenlere kitaplarını hediye eden Kural, kitaplarını tek tek imzaladı.

Velilerin beğeni ile izlediği program, sonunda velilerin hatıra fotoğrafı çektirmek için ısrarlarını kırmayan Kural, günün anısına bol bol fotoğraf çektirdi. Program sonunda Okul Müdürü Fuat Ercan Prof. Dr. Orhan Kural’a katılımından dolayı teşekkür plaketi verdi.Profesör Dr. Orhan Kural’ın konferansına İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden de Şube Müdürü Murat Şit katıldı. 
Konferanstan sonra konferans ile ilgili duygu ve düşüncelerini sorduğumuz Şit,  şu açıklamalarda bulundu:
Veli Akademileri Eğitimlerimiz; okul-veli arasında iletişim ve iş birliğini sağlamak, çocuğun eğitim ve gelişim süreçleriyle ilgili olarak velileri bilgilendirmek amacıyla yaptığımız bir eğitim projesidir, diyen Şit,
Veli Akademileri ile ilgili amaçlarını ise şöyle ifade etti:
Velilerin çocuğun eğitim ve okul hayatıyla ilgili olarak bilgilenmelerini ve bilinçlenmelerini sağlamak istiyoruz. Anne-baba, çocuk arasında sağlıklı iletişim kurulması istiyoruz. Yine aile ile okul arasında iş birliğinin güçlenmesine sebep olmak istiyoruz. Bir başka amacımız ise; Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın inanç ve ahlaki değerlerimizi, gelenek ve göreneklerimizi, milli ve manevi değerlerimizi bilen nesiller olarak yetiştirilmesini sağlamak istiyoruz, dedi.
Şube Müdürü Şit, Veli Akademilerinde  hangi konularda eğitim verdikleri ile ilgili de şunları ifade etti:
“ Veli eğitimleri ile ilgili okullarımıza konuşmacı olarak çağırdığımız kişilerin,
Aile İçi İletişim, Akademik Başarı, Bağımlılıklardan Korunma, Bilinçli Teknoloji Kullanımı, Çevre Bilinci, Sağlıklı Beslenme, Hijyen, İsraf, Okul Kuralları, Okul-Aile İş Birliği, Arkadaş Seçimi gibi konularda eğitim vermelerini sağlıyoruz.
İşte bugün Peyami Safa ilkokulumuzda konuşmacı olarak çağırdığımız Prof. Dr. Orhan Kural,  bu bahsettiğim konuların hemen hemen hepsine değinerek, çarpıcı açıklamalarda bulundu. O sade, doğal ve nükteli anlatımıyla velilerimizi hem güldürdü hem de düşünmeye sevk etti. Eminim ki velilerimiz bu konferansta çok şey öğrenerek evlerine dönmüş oldular. Ben okul müdürümüze, emeği geçen tüm öğretmen arkadaşlarıma çağrımıza uyup konferansa gelen tüm velilerimize ve bizi kırmayıp gelen Orhan hocamıza Milli Eğitim Müdürlüğümüz adına çok teşekkür ediyoruz.
HABER VE FOTOĞRAF : TEVFİK ERK /İSTANBUL

360 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
HAVA DURUMU


Yükleniyor...

EN SON HABERLER

© 2017 Sancaktepe Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.