Hoşgeldiniz  

SANCAKTEPE’DE ÖZ İLGİ YAŞLI BAKIMEVİ PANDEMİYE RAĞMEN BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

admin | 01 Ocak 2021 | Genel, Gündem, Manşet, Sağlık A- A+

Türkiye’de özel yaşlı bakımevi ve huzurevi sektöründe öncü olan Öz İlgi Bakım Merkezlerini’nin Sahibi Yılmaz Özkanat ile kısa bir sohbet gerçekleştirdik. 2006 yılından bu yana sektörde olan Özkanat, kuruluşundan pandemi sürecine kadar Öz İlgi Bakımevlerini anlattı.

“Ülkemizde alanında 500 yatak kapasitesine ulaşmış ilk kuruluş olarak, yapım halinde olan iki tesisimiz de bittiğinde daha çok insana hizmet vereceğiz. İşimiz de en önemli kriter ise sevmek ve vicdanlı olabilmek” diyen Özkanat kurumsal bir yapı olduklarını da söyledi.

Yılmaz Özkanat, şöyle konuştu:

2006 yılında Türkiye’de ilk özel Engelli Bakım Evi’ni açtık.  Açılışını o zaman başbakan olan şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı.  O dönemlerde engelli vatandaşlar devlette yer bulabilmek için çok zorlanıyordu. İlk etapta seksen yataklı bir bakımevimiz vardı. Altı ay içerisinde tüm yataklarımız doldu.  Daha sonra hemen ek bina yaparak kapasitemizi yüz kırka çıkardık.

Daha sonra Kütahyaspor Dinlenme Tesislerini satın aldık.  5 bin metrekare bahçe içerisinde 60 yataklı harika bir tesis haline geldi.  2015 yılında Antalya’da hem engelli bakımevi hem huzurevi açtık.  Bu huzurevinde yabancı hastalarımız da kalıyor.  2018 yılında Kütahya’da Türkiye’nin en büyük 7 bin 500 metrekare alanda bakımevimizi yaptık. 250 yatak kapasiteli.  Orada ruhsal sorunları olan hastalara hizmet veriyoruz.  Merkezimiz olan ilk bakımevimiz de zihinsel engelli hastalarımıza hizmet veriyor. Şimdi proje halinde olan bir diğer tesisimizde de ağırlıklı olarak Antalya’dan gelen yabancı konuklarımıza hizmet vermek istiyoruz.

KURUMSAL BİR YAPIYIZ

Yapım halinde olan iki tesisimiz de bittiğinde daha çok insana hizmet vereceğiz. Şuan da 500’e yakın yatak kapasitemiz var.  Personellerimiz üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olup, işin eğitimi almış kişilerden oluşuyor. Hemşiremiz ve doktorumuz mevcut.

AB STANDARTLARINA UYUMLUYUZ

Engelli bakım merkezleri mevzuatı bir yıl önce bir genelge yayınladı.  Artık bakımevi binaları Avrupa Birliği Standartlarında olacak. Bizim binalarımızın hepsi bu standarda uyuyor. Erişebilirlik burada çok önemli. Yani bir engelli akülü sandalyesi ile tesise kendisi giriyor, odasına kadar dışarıdan hiç yardım almadan çıkabiliyor.  Yeni hazırlanan projelerimiz 6 yıldızlı otel konforunda olacak. Projelerimiz gerek alt yapısı ile gerek hizmet ve kaliteli personeller ile dünya standartlarına uygun olacak.  Ülkemizde ise yine bir ilki başarmış olacağız.

BAKIMI ZOR OLAN HASTALAR İÇİN GÜVENLİ ADRES

Termal tesislerimizde bulunan fizyoterapistlerimiz ile fizik tedavi hizmeti de veriyoruz.  Öncelikle engelli çocuğu olan bir birey olarak şunu belirtmeliyim ki; engelli çocuğun yeri ailesinin yanıdır. Ancak çocuğun bakımı artık zorlaştıysa, ailenin kontrolünden çıktıysa örneğin ilaçlarını kullanmıyorsa, kişisel bakımlarını yapamıyorsa o zaman tabi ki bakımevine getirmek daha doğru olur.  Özellikle ruhsal hastaların bakımında aileler çok zorlanıyorlar.  Çünkü kontrol altında tutmak çok zor oluyor. Tehlikelerden koruyamıyorlar. Bakım merkezlerinde sürekli bakıcısı, hemşiresi, doktoru, güvenliği oluyor.  Yani tam teşekküllü, daha güvenli.

KAMERA SİSTEMİMİZ VAR

Pandemi süresinde bakımevi, huzurevi işletmek oldukça zor. Yurtdışında hastalarını terk edip giden huzurevlerini gördük.  Bizim ülkemizde böyle haberleri görmedik. Çünkü bu iş başlı başınca önce sevgi ve vicdan sonra da sabır isteyen bir meslek. Yani bize ihtiyacı olan insanları asla bırakamayız. Pandemi süresinde başta konuklarımız ve aileleri olmak üzere personellerimiz ve aileleri, bizler oldukça korktuk. Ancak tedbirlerimizi aldık. Şu an ziyaretçiyi direk kabul etmiyoruz. Camlı bir bölümden birbirlerini görmelerini sağlıyoruz. Kamera sistemi kurduk. Aileler buradan yaşlılarını görebiliyorlar.

SOSYAL AKTİVİTELERİMİZ DEVAM EDİYOR

Pandemi nedeni ile sosyal aktivitelerimize ara vermedik. Çünkü dışarıya çıkıp gezebilme imkânları yok. Önceden konuklarımız dışarıya çıkıp hava alabiliyorlardı. Şimdi hep içerideler. Bizler de, doğum günü kutlamaları, kına eğlenceleri gibi sosyal aktiviteler ile her hafta bir eğlence yapıyoruz. Onlar mutlu olunca bizler ve personellerimizin de morali yüksek oluyor.

ÜLKEMİZ BU SEKTÖRÜN “EN İYİLERİNDE”

Ülkemiz, engelli ve yaşlı bakımı açısından en iyiler arasında. Pandemi nedeni ile ara verildi. Ancak bakanlığımızın çalışmaları var bu konuda. Yatırımlarımız var.  Avrupa’dan birkaç ülke ile görüşmeler yapılıyordu. Yaşlılarına bakmak için. Yani işimiz aynı zamanda sağlık turizmine de öncü olacak nitelikte. Biz sektör olarak ülkemizin öncüleri arasındayız. Kalitemizi de en başta işini severek yapan personellerimize, hemşirelerimize ve doktorlarımıza borçluyuz.

Demans, alzheimer, bedensel engelli olanlar ve tüm yaşlılarımızın bakımını yapıyoruz. İlaçlarından, kişisel temizliklerine kadar ilgileniyoruz.  Bulaşıcı hastalık raporu olan, yaşı altmışın üzerinde olan herkese bakabiliyoruz.

3307 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
HAVA DURUMU


Yükleniyor...

EN SON HABERLER

© 2017 Sancaktepe Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.