• DOLAR
  %0,07
 • EURO
  %0,23
 • ALTIN
  %-0,06
 • BIST
  %0,66
Milli Eğitim Bakanı Özer, Sancaktepe’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliğine katıldı

Milli Eğitim Bakanı Özer, Sancaktepe’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliğine katıldı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Sancaktepe Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi’nde Sancaktepe Belediyesince 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliğe katıldı.

Sancaktepe Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğe, Milli Eğitim Bakanı  Mahmut Özer ve eşi Nebahat Özer, İstanbul Valisi  Ali Yerlikaya ve eşi Hatice Nur Yerlikaya, Sancaktepe Kaymakamı Ahmet Karakaya ve eşi Özlem Karakaya, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ve eşi Canan Yazıcı, Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü, AK Parti Sancaktepe İlçe Başkanı Turgay Akpınar, Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hale Bağce Özbaş, Sancaktepe İlçe Emniyet Müdürü Barış Çukur, Okul Müdürleri, öğretmenler ve çok sayıda davetli katıldı.

Sancaktepe Halk Eğitim Merkezi tarafından kadınların yaptığı ürünlerden hazırlanan Kadın Emeği sergisi gezildi. Ardından Kongre Merkezine geçildi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği olarak düzenlenen Şarkılar Seni Söyler adlı konser de Aylin Şengün Taşçı Türk Sanat Müziğinden eserler sundu.

Konser öncesi Sancaktepe Belediye Başkanı Av. Şeyma Döğücü ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya  yaptıkları kısa konuşmalarda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladılar.

Konser öncesi yaptığı konuşmada son 19 yılda eğitimin niteliğinin artırmasıyla ilgili herkesin tanık olduğu devasa bir eğitim seferberliğinin gerçekleştirildiğini belirten Bakan Özer, okul öncesinden ilkokula, ortaokuldan liseye, yüksek öğretime eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranlarının arttığını söyledi.

2000’li yılarda eğitim sisteminde 500 bin öğretmen olduğunu, bunun sadece yüzde 40’ının kadın öğretmenlerden oluştuğunu dile getiren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer sözlerine şöyle devam etti: 
“”Bugün 1,2 milyon öğretmenimiz var ve bunun yüzde 59’u kadın öğretmenlerimizden oluşuyor. Yani son 19 yıl, eğitimde erişimin tüm kademelerde arttığı ama aynı zamanda eğitimin demokratikleştiği en önemli dönem oldu. Bir taraftan başörtüsü, katsayı uygulamasının yol açmış olduğu eğitim sistemindeki problemler çözülürken diğer taraftan da kız çocuklarımızın, kadınlarımızın eğitimle buluşmaları güçlendirildi. Hatırlayın o günlerde başörtüsünden dolayı yurt dışına giden gençlerimiz vardı. Bunlar çok kolay bir şekilde unutuldu. Artık Türkiye, toplumunun tüm kesimleriyle barışık, tüm vatandaşlarına eğitim hizmeti sunmaktan mutluluk duyan bir ülke. Elbette böylesine bir seferberliği gerçekleştirmek için güçlü bir liderliğe ihtiyaç var. İşte bu lider de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Kendilerine son 20 yıldaki eğitimdeki bu devasa seferberliğe katkılarından, desteklerinden, her yıl bütçede en büyük payı eğitime ayırmasından dolayı hem şahsım hem de millî eğitim camiası adına şükranlarımı sunuyorum.”
Kadını yaşat ki insan yaşasın
Kız çocuklarının eğitime erişimini, büyük bir seferberlikle himayesine alarak sürdüren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a da teşekkür eden Bakan Özer, “… Çünkü hakikaten on yıllardan beri kız çocuklarımızın eğitime erişimi, özellikle mühendislik bilimlerine erişimleriyle ilgili ciddi seferberlikler düzenlediler. En son hanımefendinin himayesinde ‘Hayat Boyu Öğrenme’ halk eğitim merkezlerinde, açık öğretimde ‘Nerede Kalmıştık’ projesiyle eğitimlerine bir şekilde ara veren kadınlarımızı eğitimle buluşturmayla ilgili çok önemli bir seferberlik başlattı. Ben onun için de Hanımefendi’ye de çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM