• DOLAR
  %0,29
 • EURO
  %0,27
 • ALTIN
  %0,99
 • BIST
  %0,43
“LÖSEMİ 1 YAŞIN ALTINA DÜŞMÜŞ DURUMDA, COVİD’DEN DEĞİL LÖSEMİDEN KORKUN”

“LÖSEMİ 1 YAŞIN ALTINA DÜŞMÜŞ DURUMDA, COVİD’DEN DEĞİL LÖSEMİDEN KORKUN”

LÖSEV, çocukluk çağı kanserleri gününde lösemiye dikkat çekerek Türkiye’de her yıl 3 binden fazla çocuğa kanser tansısı konulduğunu, löseminin görülme yaşının 1 yaşın altına düştüğünü hatta yeni doğan bebeklerde de görülmeye başladığını duyurdu. LÖSEV yayınladığı açıklama da aileleri Covid’den değil lösemiden korkmaya ve erken teşhise dair uyardı.

Çocukluk çağı kanserleri en sık ilk 5 yaşta görülüyor. Çocukluk çağında en çok görülen kanser türü ise lösemidir. Tanık olduğumuz vakalar gösteriyor ki Löseminin görülme yaşı 1 yaşın altına düşmüş vaziyette. Hatta yeni doğan bebeklerde löseminin görülmeye başladığını üzülerek kaydediyoruz.  LÖSEV Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı olarak biliyoruz ki, çocukluk çağı kanserlerinin yüzde 30’unu lösemi oluşturuyor. Çocukluk çağı kanserlerinde belirtilerin erken fark edilmesi diğer kanser türlerinde olduğu gibi tedavide başarıyı etkiliyor. Erken teşhisle tedavi oranı yüzde 80’e ulaşıyor. Ebeveynlerin farkındalığının artması hayat kurtarıcı rol oynuyor. Bu nedenle LÖSEV olarak aileleri belirtiler konusunda dikkat etmelerini öneriyoruz. Çocuklarda görülen kanser belirtileri ise genellikle yetişkin kanser hastalarında görülen belirtilerden farklı seyrediyor.  Sebebe bağlı olmayan morarmalar, kemik ağrıları, lenf bezlerinde büyüme, çocuklarda en çok görülen belirtiler arasında yer alıyor.

En Etkili İlaç Moral
Kanser tedavisi uzun ve zorlu bir süreç olsa da tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bu dönemde moral en önemli etkenlerden biridir. Çocuklar, bedenlerindeki değişimlerle birlikte hastalıkla mücadele ederken bu süreçte psikolojik destek almaları süreci kolay atlatmalarını sağlamaktır. LÖSEV, nakdi ve ayni yardımların yanı sıra çocukların ve ailelerinin bu süreçte manevi anlamda da yanında olmaya devam ediyor. LÖSEV aynı zamanda bir eğitim vakfı olarak çocuklara sunduğu eğitimlerle de onları özgüveni yüksek gençler olarak geleceğe hazırlamayı hedefliyor. Bu bağlamda Ankara, İncek’te bulunan Sağlık Kenti içinde yer alan LÖSANTE Hastanesi’nin karşısında yer alan LÖSEV Koleji’nde tedavileri devam ederken eğitimlerine de devam edebilecekleri bir ortam sağlıyor.

LÖSEV’den Doğal Olana Çağrı
LÖSEV kurulduğu günden bu yana farkındalık çalışmaları ile kanserin önlenebilen bir hastalık olduğunu anlatıyor. Sağlıksız beslenme, çevre kirliliği gibi faktörler nedeniyle günümüzde kanser hızla artıyor.  LÖSEV Doğal beslenmenin önemini vurguluyor. Yapılan çalışmalarla çocuklarda kanserler ile mücadelede doğal beslenmeyle kanser ile birlikte birçok hastalığın önüne geçilebileceği anlatılıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM