Hoşgeldiniz  

Kaymakam Çakıroğlu’nun 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 105. Yıl Dönümü Mesajı

admin | 29 Mart 2020 | Genel, Gündem, Manşet A- A+

Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu , 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105. Yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.


SANCAKTEPE – Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu mesajında , “ Bugün, Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferimizin 105. yıl dönümünü, millet olarak büyük bir gurur ve heyecanla idrak ediyor; Çanakkale destanının bütün kahramanlarını bir kez daha hürmetle, minnetle yâd ediyoruz.

Türk ve dünya tarihinde önemli bir dönüm noktası olan 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi, tarih boyunca hürriyet ve istiklâlini her şeyin üstünde tutan, gerektiğinde bu uğurda büyük mücadeleler veren, hiçbir zaman esaret altında yaşamayı kabul etmeyen aziz milletimizin kahramanlık destanlarından biri olarak şanlı tarihimizdeki yerini almıştır.

Vatanın ve milletin bekası için gözlerini kırpmadan canlarını feda etmeyi göze alan yüzbinlerce kahraman, göz kamaştıran mücadeleleriyle “Çanakkale Geçilmez” sözünü tarihe nakşetmişlerdir.

Tüm olumsuz koşullara rağmen, iman, azim ve vatan sevgisiyle kazanılan bu zafer, İstiklal Harbimizi de zafere ulaştıracak mücadeleci ruhun güçlenmesine vesile olmuştur.

Çanakkale’de yakılan meşale, istiklal mücadelemizde ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda yolumuzu aydınlatmıştır.

Hepsinden önemlisi Çanakkale Zaferi; vatanı, dini, hürriyeti ve istikbali söz konusu olduğunda Türk milletinin neleri göze alabileceğini, neleri başarabileceğini tüm dünyaya göstermiştir. Bu yönüyle Çanakkale, dün olduğu gibi bugün de milletimiz, ülkemiz ve geleceğimiz üzerine plan kuranlar için hiçbir zaman unutmamaları gereken bir derstir. 15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında yaşananların, bir asır önce Çanakkale’yi yedi düvele mezar eden mücadeleci ruhun ne kadar taze, ne kadar diri olduğunu herkese gösterdiğine inanıyorum.

Bu sebeple, bir milletin, dünya tarihinde eşine az rastlanır nitelikte; yediden yetmişe her ferdinin nesiller boyu, birlik ve beraberlik duygusu içerisinde, uğruna canını feda edip; üzerinde yaşadığı toprak parçasını vatanlaştırdığı yegâne coğrafya olan ve Millî Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşımızda;

“Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda

Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda

Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda

Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda”   dizeleriyle kıymetini ifade ettiği bu topraklar, “Şehitler Diyarı” olarak anılmayı fazlasıyla hak etmiştir.

Bugün bizlere düşen en büyük sorumluluk; kahraman ecdadımızın bizlere mirası olan bu vatana layıkıyla sahip çıkmak için, Çanakkale Savaşlarındaki ruhu, heyecanı, azmi, kararlılığı kalbimizde hissetmektir.

Bilinmelidir ki; Çanakkale şehitlerinin torunları olan bizler, istiklalimizden, istikbalimizden ve özgürlüğümüzden hiçbir şekilde taviz vermeyeceğiz.

Bu vesile ile 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 105. Yıl dönümünde, bu cennet vatanı büyük fedakârlıklarla bizlere armağan eden, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere; kutsal vatan toprağı için canlarını feda eden tüm aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, hayatta olan kahraman gazilerimize, şehitlerimizin ve gazilerimizin değerli aile fertlerine şükranlarımı sunuyorum.

243 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
HAVA DURUMU


Yükleniyor...

EN SON HABERLER

© 2017 Sancaktepe Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.