Hoşgeldiniz  

İbrahim Özkan “ Her şart ve durumda engellilerimizin yanında olmalıyız”

admin | 08 Aralık 2019 | Gündem, Manşet, Siyaset A- A+

SANCAKTEPE – Sancaktepe Belediye Meclisi Aralık Ayı  1. Birleşiminde gündem dışı söz alan Sancaktepe Belediye Meclisi Üyesi ve İBB İYİ Parti Grup Başkanvekili olan İbrahim Özkan “ Ülkemizdeki engelli çocukların 350 bine yakını özel eğitime ihtiyaç duyuyor. Engellilerin eğitime katılımı ilkokulda yüzde 7, üniversitede ise sadece yüzde 1 düzeyinde bulunuyor.” Diye konuştu.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü unutmayan Meclis Üyesi İbrahim Özkan’ın Sancaktepe Belediye Meclisinde yaptığı konuşma şu şekilde; “ Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri, Kıymetli Hemşerilerim;
3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Elbette engelli bireylerin sorunlarını tek bir günde dile getirmek doğru bir yaklaşım değil. Ancak sorunlarına dikkat çekebilme; farkındalık oluşturabilme adına bu günü çok iyi değerlendirmemiz gerektiğine inanıyorum.
Dünya nüfusunun yüzde 10’u, ülke nüfusumuzun yüzde 12’si engelli bireylerden oluşuyor. Yaklaşık 10 milyon engelli vatandaşımızın 600 bininin çocuk olduğu tahmin ediliyor.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre ise son 20 yılda eğitime erişen engelli çocuk öğrenci sayısı, yaklaşık 289 bin. 6 yaş ve üzeri engelli çocukların yarısından fazlası eğitim alamıyor. Okuma yazma bilmiyor; toplumsal yaşama etkin biçimde katılamıyorlar.
Ülkemizdeki engelli çocukların 350 bine yakını özel eğitime ihtiyaç duyuyor. Engellilerin eğitime katılımı ilkokulda yüzde 7, üniversitede ise sadece yüzde 1 düzeyinde bulunuyor.
Engellilerimiz en temel insan haklarından biri olan eğitim hakkına ulaşamıyor; fırsat eşitliğinden yararlanamıyorlar.
Engellilerin önündeki en büyük engellerden biri de, istihdam konusu. İstihdamın artırılması adına gerek kamuda gerekse özelde kota uygulanıyor. Belirlenen kota şartına uymayanlar için ceza getirilmiş olsa da engelli istihdamında hala çok yetersiziz.
Haziran 2019 itibarıyla kamu sektöründe 15 bin 579, özel sektörde 98 bin 898 olmak üzere toplamda 114 bin 477 engelli işçi çalışıyor. Kamudaki 56 bin memurla beraber çalışan engelli sayısı 170 bin 477’e ulaşmış durumda.
10 milyon engelli vatandaşın yaşadığı ülkemizde, engelli istihdamının yüzde 1,19 düzeyinde olması, bu vatandaşlarımızın ekonomik özgürlüklerinin olmadığının en önemli göstergelerinden biri olsa gerek.
Şehirleri, konutları, ulaşım araçlarını, kamu binalarını, okulları maalesef engelli bireylerimizin kullanabileceği şekilde kurmuyoruz. Yollarımız, kaldırımlarımız, apartmanlarımız engellilerin erişimine uygun değil.
Bir yandan ekonomik zorluklar, diğer yandan sosyal hayata katılımın önündeki en büyük engel olan erişilebilirlik sorunu engellilerimizi evlerine mahkûm ediyor.
Belediyelerimiz başta ulaşım araçları, yollar, kaldırımlar olmak üzere şehrin her bir noktasını engelli vatandaşlarımızın da rahatlıkla kullanabileceği şekilde tasarlamak zorunda. Tek bir vatandaşımızın bile engeli kalmayıncaya kadar bu çalışmaları yürütmeliyiz.
Vatandaşlarımız, engelli çocuklarının eğitim aldığı engelliler merkezlerinin yanı sıra eğitim aldıkları sürelerin de artırılmasını istiyorlar.
Bu taleplere ivedilikle cevap vermemiz gerekiyor. Sadece Büyükşehir Belediyemizin değil, ilçe belediyelerimizin de bu konuda duyarlılık göstermesi lazım.
Hiç birimizin engelli olmama gibi bir garantisi yok. Pek çok engelin kazalar, hastalıklar gibi nedenlerle ortaya çıktığını unutmayalım.
Bu mesele sadece ailesinde engelli olan insanların ilgilenmek zorunda olduğu bir mesele değil. Hepimiz toplumsal farkındalığın oluşturulmasında aktif rol almalıyız. Her şart ve durumda engellilerimizin yanında olmalıyız.” Dedi.
Tevfik Erk / İstanbul
254 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
HAVA DURUMU


Yükleniyor...

EN SON HABERLER

© 2017 Sancaktepe Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.