Hoşgeldiniz  

Görkemli kutlama

admin | 07 Haziran 2020 | arşiv A- A+

Fethin anlamına yakışır görkemli kutlama

05 Haziran 2011 Pazar 02:21

Dünya tarihinde bir dönüm noktası olan İstanbul’un fethinin 558’inci yıldönümü Sancaktepe’de görkemli kutlamalara sahne oldu.

Sancaktepe Belediyesi’nin düzenlediği “Fetih Şöleni” Programın açılış konuşmasını yapan Sancaktepe belediye Başkanı İsmail Erdem İstanbul’u tarihsel konumuna uygun olarak geleceğe güçlü biçimde taşımanın hepimizin sorumluluğunda olduğuna değinerek, fethin sonuçları ile ilgili ” Bu yalnızca askeri bir zafer değildir. Tüm dünyada pek çok dengeyi değiştiren, önemli siyasal, sosyal, ekonomik sonuçlar doğuran tarihi bir hamledir” dedi. Başkan Erdem gençlere de seslenerek büyük hayalleri olması gerektiğini belirterek İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in 21 yaşında olduğunu sözlerine ekledi. Erdem, “atalarımıza layık torunlar olmamız hepimizin hedefi olmalıdır” dedi.

Program kapsamında bir konuşma yapan Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, İstanbul’un tarih boyunca her zaman cazibe merkezi olduğunu ifade ederek fethedilmesi imkânsız gibi görünen kentin, büyük komutan ve devlet adamı Fatih Sultan Mehmet’in dehası ve eşsiz stratejisi ile Türklerin egemenliğine girdiğini söyledi. Şimşirgil, fethin sebepleri, yapılışı ve dünya tarihinde oluşturduğu sonuçlar üzerinde durdu. Ortaçağın kapanıp yeniçağ başlangıcı olarak bakıldığında dahi yaşanan fetih hadisenin önemimin anlaşılacağını sözlerine ekledi. Şimşirgil, İstanbul dini, ticari, kültürel ve ilim merkezi haline getirildiğini bu günde bu durumun devam ettiğini belitti.

29 Mayıs Pazar günü Samandıra Meydanında yapılan Fetih şölenine çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda Mehteran Konseri, Fetih Oratoryosu ilgi ve heyecanla izlendi. Sanatçı Turgay Başyayla’nın okuduğu eserler kalımcılara tarafında ilgi ve beğeni ile izlendi.

231 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
HAVA DURUMU


Yükleniyor...

EN SON HABERLER

© 2017 Sancaktepe Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.