Hoşgeldiniz  

Çalıntı Sosyal Medya Hesabını Satın Almanın Hukuki Boyutu

admin | 27 Ocak 2020 | Eğitim, Genel, Gündem, Manşet A- A+

Sosyal Medyaya ilişkin SINIRSIZ YENİ DÜNYANIN SINIRLARI – SOSYAL MEDYADA HUKUK kitabı yazarı Av. Rıdvan Yıldız “Çalıntı Sosyal Medya Hesabını Satın Almanın Hukuki Boyutu” konusunu ele aldı.

Sosyal Medyanın önemi arttıkça yeni soru ve sorunlar ortaya çıkmaktadır. Sosyal Medya hesaplarının satılması, takipçisi sayısına göre değer oluşturması ve bu konuda bir piyasa dahi söz konusudur. Örneğin 1.000.000 takipçili bir hesap 20.000 TL’den 100.000 TL’ye kadar satılabilmekte ve alıcı da bulmaktadır. Bunun dışında Sosyal Medya hesaplarının kişilerin rızası dışında elinden çıkması, hacklenmesi de mümkündür. Bu şekilde ele geçirilen hesapları satın alan kişiler gerçek hesap sahiplerinin talepleri ile muhatap olabilmektedir. Peki bu duruma hukuk ne diyor?
Sosyal Medya hesapları, konusunda henüz dijital mülkiyet şeklinde bir tanım olmadığından kıyasen taşınır mülkiyeti hükümlerinin uygulanması gerekecektir. Bu durumda Türk Medeni Kanunu’nun 989. Maddesi uygulama alanı bulabilecektir.
Türk Medeni Kanunu Madde 989 şu şekildedir. “Taşınırı çalınan, kaybolan ya da iradesi dışında başka herhangi bir şekilde elinden çıkan zilyet, o şeyi elinde bulunduran herkese karşı beş yıl içinde taşınır davası açabilir. Bu taşınır, açık artırmadan veya pazardan ya da benzeri eşya satanlardan iyiniyetle edinilmiş ise; iyiniyetli birinci ve sonraki edinenlere karşı taşınır davası, ancak ödenen bedelin geri verilmesi koşuluyla açılabilir.” Bu maddeye göre çSosyal Medya hesabı çalınan kimse bunu elinde bulundurana karşı dava açabilir. Ayrıca bir zarar durumu da söz konusuysa Tazminat Davası da söz konusu olabilir. Bu Sosyal Medya hesabını Sosyal Medya hesaplarının satıldığı internet sitelerinden iyiniyetli olarak alarak elinde bulundurana ancak ödediği bedeli geri vererek bu davayı açabilir. Tabii ki bu ikinci ihtimal, Sosyal Medya hesapları açısından kolay ortaya çıkabilecek bir durum değildir. Yeterli bir araştırma yapılmadan alınan bir Sosyal Medya hesabının satın alınması iyiniyetli değerlendirilmeyebilir. Dolayısıyla Sosyal Medya hesabının iadesi için açılan dava ile büyük paralar vererek alınan Sosyal Medya hesabı geri verilmek zorunda kalınabilir.
Çalıntı Sosyal Medya hesabının cezai boyutunu değerlendirecek olursak Türk Ceza Kanunu’nun 165. Maddesi “Bir suçun işlenmesiyle elde edilen eşyayı veya diğer malvarlığı değerini, bu suçun işlenmesine iştirak etmeksizin, satan, devreden, satın alan veya kabul eden kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.” Hükmü göz önüne alındığında hack ya da başka bir şekilde suç işlenerek ele geçirilen bir Sosyal Medya hesabını satın alan kişi hapis ve para cezasının muhatabı olabilir.
Yukarıdaki hukuki ve cezai sorumlulukların dışında satın alınan Sosyal Medya hesabının daha önce bir suçun işlenmesinde kullanılması durumunda, (örnek bu sosyal Medya hesabından terör örgütlerine destek verilmişse )bu konudaki soruşturmaların muhatabı da olunabilir. Ayrıca bu hesap vasıtasıyla özel ya da tüzel kişilere zarar verilmişse açılacak maddi ve manevi tazminat davalarının da olası muhatabı bu hesabı satın alan kişi olabilir.
Görüleceği üzere PR, tanıtım ya da başka amaçlarla para vererek aldığınız Sosyal Medya hesabı büyük küçük büyük hukuki problem doğurabilir. Bu nedenle bir Sosyal Medya hesabını satın alırken dikkatli olmak önem arz ediyor.
Av. Rıdvan Yıldız
263 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
HAVA DURUMU


Yükleniyor...

EN SON HABERLER

© 2017 Sancaktepe Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.