Hoşgeldiniz  

Bedir Taşan “Nitelikli Konut Üretilmiyor”

admin | 02 Şubat 2020 | Genel, Gündem, Manşet A- A+

SANCAKTEPE – Taşanlar Emlak’ın sahibi Bedir Taşan Sektörde faizlerin düşmesi ile bir kıpırdanma olduğunu belirtti. Taşan “ 2019 yılında yıl boyunca gelmeyen müşteri 2020 ocak ayı içinde geldi. Bunda faizlerin düşmesinin etkisi var.” dedi.

Sancaktepe İlçesinde gayrimenkul sektöründe 14 yıldır faaliyet gösteren Taşanlar Emlak firmasının sahibi Bedir Taşan, kamudan emekli olduktan sonra emlak sektörüne girmiş. Mesleki Yeterlilik belegesi sahibi, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve İstanbul Umumi Emlak Komisyoncular Odası üyesi olarak faaliyetlerine ilçede devam ediyor.

NİTELİKLİ KONUT ÜRETİLMİYOR
Tüketicinin barınma ihtiyacını karşılayacak olan konutların yetersiz olduğunu dile getiren Taşanlar Emlak Firmasının sahibi Bedir Taşan “ Nitelikli konut üretilmiyor. Bunları yap sat sektörü için söylemek daha doğru olur. Büyük projelerde sorun yok ancak burada dar gelirli vatandaşın daire sahibi olma şansı azdır. Ödeme gücünü aşmaktadır. Büyük projeler, konut almak isteyen vatandaşların bir çok ihtiyacına cevap verirken yapsat sektöründe bu böyle olmuyor. Bina güzel, dairelerin içi güzel gözüküyor fakat yaşam alanları tam ihtiyacı karşılamıyor. Müşteri olarak gelen vatandaşa bir çok yer gezdirmemize rağmen beğenmekte zorlanıyorlar. Bunun asıl nedeni nitelikli konut üretememek” Şeklinde konuştu.
Yap- sat olarak yapılan konutlar Türk aile yapısına uygun olmadığını söyleyen Bedir Taşan; “ 2+1 veya 3+1 konut diye gidiyorsunuz, ufacık odalardan oluşmuş konutlarla karşılaşıyorsunuz. En büyük odası misafir odası oluyor tabi ki misafir odası büyük olacak ama salon takımını koysan yemek odasını koyamıyorsun veya çocuk odası diye baktığın odaya çocuğun yatağını koyamıyorsun. Bu tarz yapılara belediyeler izin vermemeli. 2+1 dediğiniz daireler aslında 1+1 daireler. Bu işler Müteahhitlerin insafına bırakılmamalı. Belediyeler İmar izni verirken bir kez daha düşünmeli. “ifadelerinde bulundu.

VATANDAŞ MAĞDUR OLUYOR
Vatandaşın daireyi aldıktan sonra başlayan mağduriyetine dikkat çeken Taşan, “Daireyi Satın alan vatandaş, tam mutlu olacakken bu seferde iskan problemleri ile karşılaşıyor. Vatandaş Elektrik ve Doğalgazı bağlatıyor ama suyunu bağlatamıyor. Vatandaşın mağduriyetini gidermek için bir sefere mahsus af çıkarılmalı. Mağdur olan müteahhit değil, vatandaş oluyor. Vatandaş tapuya gider işlemlerini yapar satışını alır evinde güle güle oturur böyle olması lazım değil mi? İskan konusunu çözmemiş konutların satışına da izin verilmemeli vatandaşın mağdur olmasını istemiyorsak. Bu da belediyenin elinde olan bir uygulama olması gerekir.
Müteahhit tüm binayı bitirdikten sonra işlemleri de bitirip ürettiği konutları satışa koymalı. İskan konusunda çok radikal kararlar olmalı. Mağduriyeti yaşayan müteahhit değil dar gelirli vatandaş oluyor. Mevzuatları ve işlemleri bilmeyen vatandaş sorunu çözeceğim diye uğraşıyor. Müteahhitin yapması gerekeni vatandaş yapmaya çalışıyor. Konutların satışı iskan alındıktan sonra olmalı.” Dedi.

SÖZLEŞMEYİ DİKKATLİ OKUYUN
Tapu harçlarının çok yüksek olduğunu dile getiren Bedir Taşan,bu konuda bir iyileştirilme yapılmalı diye düşüncesini belirtti. Bedir Taşan, konut almak isteyenlere bir de uyarıda bulunarak “ Yaptığınız sözleşmeyi sonuna kadar okusunlar ayrıca kat karşılığı sözleşme yaparken de dikkatli olunması gerekiyor. İstemedikleri bir sonuçla karşılaşmamak için sözleşmeleri iyi okusunlar, sonra imzalasınlar.” Diye konuştu.
HABER : TEVFİK ERK / istanbul

521 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
HAVA DURUMU


Yükleniyor...

EN SON HABERLER

© 2017 Sancaktepe Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.