Hoşgeldiniz  

Başkan Erdem`den Kadınlar Günü Mesajı

admin | 07 Haziran 2020 | arşiv A- A+

Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, bir mesaj yayınlayarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nü kutladı.
08 Mart 2012 Perşembe 07:41

Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, bir mesaj yayınlayarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nü kutladı. Erdem’in Mesajı şöyle

“Hepinizin bildiği gibi 8 Mart Dünya Kadınlar günü olarak kutlanıyor.  1977 yılında Birleşmiş Milletler’in 8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü olarak kabul etmesi ile birlikte bu anlamlı ve özel gün tüm dünyada kutlanmaya başlamıştır.

Esasen bizim kültürümüz ve inancımız kadına çok büyük haklar vermiş, erkek ile kadını bir elmanın iki yarısına benzeterek; eşleri, birbirlerinin elbiseleri olarak tanımlamıştır. Tabi herkesin kadın özgürlükleri noktasında farklı yaklaşımları olacaktır. Ancak en yalın haliyle; kadının ezilmediği, horlanmadığı, ayrımcılığa tabi tutulmadığı bir hukuki yapı ve anlayışın olması gerektiği üzerinde herkes hem fikirdir. Daha da önemlisi kadınlarımızın sömürülmediği bir yaşam tarzının benimsenmesi üzerinde herkes hem fikirdir. Boşanmaların çoğaldığı, aile içi şiddetin kol gezdiği, töre cinayetlerinin yaşandığı, pek çok kadının istemediği evliliğe zorlandığı, berdellerin yaşandığı, başlık parasının gençlerin önünde engel teşkil ettiği bir tablo var. Tüm bunları kadınlarımızın bilinçlenmesi ve topluma kendi haklarını kabul ettirmeleri neticesinde aşacağız.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarımızın eğitim sorunu her geçen gün azalıyor. Daha bilinçli bir nesil yetişiyor ve onlar da çocuklarını o şekilde yetiştirecekler…

Sancaktepe Belediyesi olarak diyebilirim ki, yaptığımız etkinliklerin çok büyük bir kısmı kadınlarımıza yöneliktir. Kadın Koordinasyon Merkezi bünyesinde yapılan faaliyetlerimiz ve hayata geçen büyük açılım sağlayacak  ‘Mutlu Evler ‘ projemiz kadınlarımızın istifadesine sunulmuştur. Aynı proje içinde olan ‘mahalle anneleri’, ‘ebeveyn yaşam okulu’, ‘kurslarımız’ ve daha burada sayamadığım yüzlerce kültürel etkinlik ve gezi… Bunların hepsi kadınlarımızın önündeki engelleri kaldırmaya yöneliktir. Çünkü biz şunun farkındayız ki, kadınlarımız olmasa kültür ve yaşam ilerlemeyecektir. Kadın, kültürün taşıyıcısıdır.  İlçemizde yaptığımız etkinliklerimizi en çok takip edenler, kızlarımız ve değerli hanım kardeşlerimdir. İşte, bu tablo niçin bizim çok fazla sayıda kadın projeleri üzerinde durduğumuzu fazlasıyla ortaya koyuyor. Çünkü kadınlarımız daha ilgili, daha yeniliğe açık, öğrenmekten, kendini yetiştirmekten hemcinslerimiz kusura bakmasınlar ama erkekler kadar korkmuyorlar. İşte, kadınlarımızın becerilerini sosyal aktiviteler ile birleştirerek daha mutlu ve daha güçlü bir Sancaktepe için birlikte yürüyeceğiz. Bunu kadınlarımız ile birlikte yapmak en sağlam yol.

Bu vesile ile, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyor, tüm kadınlarımızın aileleri ile birlikte daha güzel günlerde yaşamasını temenni ediyorum.”

Tevfik Erk / İstanbul

5581 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
HAVA DURUMU


Yükleniyor...

EN SON HABERLER

© 2017 Sancaktepe Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.