• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %0,00
 • ALTIN
  %-0,06
 • BIST
  %0,19
700. yılında Yunus Emre’ye, Sancaktepe’de Özel Anma Programı

700. yılında Yunus Emre’ye, Sancaktepe’de Özel Anma Programı

Sancaktepe Belediyesi, Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden ve tasavvuf şiirinin öncülerinden halk şairi Yunus Emre’yi vefatının 700. Yıl dönümünde düzenlediği “Yetmiş İki Millete Bir Gözle Bakmak” isimli program ile andı.

Sancaktepe Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi’nde gerçekleşen program ilk olarak kokteyl ardından Yunus Emre insan ve Yaşam Sergisi ile başladı.Daha sonra Konya Devlet Tiyatrosu ve Konya Türk Tasavvuf Müziği’nin ortak sahne gösterisi ile devam etti.
Yoğun ilgi gören etkinlikte, şiirlerinde insan ve doğa sevgisini, hoşgörü, kardeşlik ve barış kavramları en duru Türkçe ile işleyen Yunus Emre’nin şiirlerini seslendirildi.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü, “Vefatının 700’üncü seneyi devriyesinde gönül sultanımız Yunus Emre’yi rahmetle ve minnetle yad ediyoruz. Yunus’u, Hacı Bektaş’ı ve Pir Sultanı velhasıl 780 bin kilometre kare vatan toprağını sevgiyle, aşkla, kardeşlikle yoğuran her bir gönül sultanımızı inşallah yüreklere nakşedeceğiz. 2021 yılı Türk Dili ve Kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre’nin vefatının 700’üncü yıl dönümü münasebeti olması münasebetiyle UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alındı. Resmi Gazetede yayımlanan genelge ile de 2021 yılı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edildi. 2021 yılının “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edilmesi çok anlamlı bir sentez oluşturuyor.Bu vesileyle çıktığı ilahi aşk yolculuğu ile Anadolu’ya sevgi ve hoşgörüyü aşılayan;Arı Türkçesi,öğretileri ve düşünceleri ile birlik ve beraberliğimizin temellerini atan Bizim Yunus’u sevgi,hasret ve minnetle yad ediyorum” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM