Hoşgeldiniz  

Sancaktepe’de Organ Bağışı bilgilendirme çalışmaları hız kesmeden devam ediyor

admin | 26 Şubat 2020 | Genel, Gündem, Manşet, Sağlık A- A+

SANCAKTEPE – Sancaktepe İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün organ bağışı hakkında halkı bilgilendirme çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda ilçede bulunan çeşitli Aile Sağlığı Merkezleri’nde ilçe sağlık müdürlüğü çalışanları tarafından stantlar kuruluyor. Bu stantlarda insanlar organ bağışının ne olduğu hakkında aydınlatılıyor, gönüllü kişilerden bağış toplanıyor. Halkın organ bağışı hakkındaki soruları yetkililer tarafından cevaplandırılıyor. Ayrıca ilçede organ bağışı bilgilendirme seminerleri Dr. Nergis Kılıç tarafından veriliyor.

Organ bağışı nedir?
Kişi hayatta iken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir. 18 yaşını dolduran akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışçısı olabilir.

Organ bağışında bulunan herkesin organları kullanılabilir mi?
Her ölümden sonra organların kullanılması ne yazık ki mümkün değildir. Sadece ve sadece beyin ölümü gerçekleşmiş yani tıbben ölmüş ama organları zarar görmemiş insanların organları diğerlerine nakledilebilir. Bunun için de kalbin hala çalışıyor olması gerekir. Bağışçı kişinin tercihine göre organların bir kısmı ya da tamamı başka kişilerin yaşamını sürdürmesi için bağışlanabilir.

İleri yaş veya süreğen hastalıkların olması organ bağışına engel mi?
Bu durumlar organ bağışçısı olmanıza engel değildir.

Bağış için 2 dakikanızı ayırmanız yeterli!
Kişi İl Sağlık Müdürlüğü, İlçe Sağlık Müdürlükleri, hastaneler ve tüm Aile Sağlığı Merkezlerinde iki şahit huzurunda bir form doldurarak organ bağışçısı olabilir. Şahit olan kişilerin 1. derece yakını olma zorunluluğu yoktur. Bağışçı olan kişiye bir kart verilir. Daha sonra formdaki bu veriler Sağlık Bakanlığı tarafından sistemine kaydedilir. Bu verilere bakanlık yetkilileri haricinde kimse ulaşamaz. Kişi kendisi de e-devlet üzerinden organ bağışında bulunabilir, organ bağışı durumunu kontrol edebilir ve dilerse iptal edebilir.

Organlarınızı bağışladığınızı ailenizle paylaşın
Beyin ölümü gerçekleşmiş tüm vakaların aileleri ile mutlaka görüşülür ve aile onayı alınır. Kişi bağışçı olmasına rağmen aile onayı olmadığı takdirde o kişinin organları alınamaz ve kullanılamaz. Ailenin kararı, bağışın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin kesin hükmüdür. Bu nedenle organ bağışı yapan kişiler bu konuyu mutlaka ailesiyle de paylaşmalıdır.

“Bağışçı olduğum bilgisi kötü niyetli insanların eline geçerse..”
Toplum üzerinde organ bağışı hakkındaki en büyük korkulardan biri, kişinin organ bağışçısı olduğunun öğrenilerek kötü niyetli kişiler tarafından bu bilginin kullanılmasıdır. Bu tür söylentiler yüzünden pek çok kişi organ bağışından vazgeçmektedir. Kişinin organ bağışçısı olup olmadığını yalnızca Sağlık Bakanlığı yetkilileri bilir. Dolayısıyla kişinin, organ bağışçısı olup olmadığının üçüncü şahıslar tarafından öğrenilmesi mümkün değildir.

Bir bağış bir hayat!
Ülkemizde her yıl binlerce insan kalp, karaciğer, böbrek yetmezliği nedeniyle organ beklerken, organ bağışı bilincinin yerleşmemiş olması nedeniyle; yaşamlarını yitirmektedir. Organ nakilleri, insanların yeniden hayata tutunmasını sağlayan, sihirli bir dokunuştur. Organ yetmezliği sebebiyle tek şansı organ nakli olan hastalar için umut ışığıdır. Hepimizin bir yakını, sevdiği organ nakli bekleyen bir hasta konumunda olabilir. Organ bağışı sayesinde pek çok kişinin hayat kalitesi yükselirken, bir o kadarının da hayata tutunması sağlanır.

3055 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
HAVA DURUMU


Yükleniyor...

EN SON HABERLER

© 2017 Sancaktepe Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.